Виконавчий директор Huawei Мен Ваньчжоу повернулася в Китай в суботу невдовзі після того, як двоє канадців, звільнені з в'язниці в Китаї, також прибули в Калгарі, поклавши край жорстокому дипломатичного скандалу, який отруював відносини США і Китаю протягом трьох років.
Мен і двоє канадців - колишній дипломат Майкл Коврига і бізнесмен Майкл Спавор - були затримані в ході запеклої сварки, яку критики назвали «дипломатією заручників», повідомляє France24.
Мен, 49-річна дочка Жень Чженфея, мільярдера, засновника китайського телекомунікаційного гіганта Huawei, була звільнена на судовому засіданні у Ванкувері після трьох років домашнього арешту в Канаді під час боротьби з екстрадицією в США.
Це сталося через кілька годин після того, як прокуратура США оголосила про угоду, згідно з якою обвинувачення у шахрайстві проти неї повинні бути припинені і в кінцевому підсумку зняті.
Потім вона швидко сіла на рейс в південне місто Шеньчжень, повернувшись до Китаю вперше з моменту її арешту в міжнародному аеропорту Ванкувера за вказівкою влади США в грудні 2018 року.
Згідно прямої трансляції державної телекомпанії CCTV, Мен зустріли на червоній килимовій доріжці, коли її літак приземлився, і співробітники Huawei очікували на злітній смузі, поки співробітник в повному захисному спорядженні тримав букет квітів.
Тим часом, двоє затриманих канадців повернулися в Калгарі, західна Канада, в суботу, і їх показали по телебаченню, як їх вітав і обіймав прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо.
«Два Майклза» - як їх охрестили міжнародні ЗМІ - були затримані лише через кілька днів після того, як Мен, за твердженнями Оттави, «сфабрикували» звинувачення в шпигунстві.
У свою чергу Пекін назвав справу Мен «чисто політичним інцидентом».
Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що «уряд США разом з міжнародним співтовариством вітає рішення» про звільнення цих людей.
Виступаючи перед журналістами перед від'їздом в Китай, Мен сказала: «За останні три роки моє життя перевернулося з ніг на голову. Це був важкий час для мене як для матері, дружини і керівника компанії».
Врегулювання справи усуває серйозну проблему в стосунках між Пекіном, Вашингтоном і Оттавою, оскільки Китай звинувачує США в політичній атаці на одного зі своїх технологічних титанів.
Пекін також звинуватив Оттаву в тому, що вона виконала наказ Вашингтона, заарештувавши і утримуючи Мен, відому в Huawei як «принцесу» компанії і її можливого майбутнього лідера.
Вашингтон звинуватив її в шахрайстві з використанням електронних засобів зв'язку і обмані банку HSBC, заявивши, що вона намагалася приховати порушення санкцій США щодо Ірану дочірньою компанією Huawei Skycom.
Прокуратура погодилися відкласти пред'явлення звинувачень до 2022 року, а потім зняти їх, якщо Мен буде дотримуватися умов угоди.
У Китаї новини про угоду Мен стиралися з Інтернету.
Державне інформаційне агентство Сіньхуа заявило, що вона повертається в Китай «завдяки невпинним зусиллям китайського уряду», в той час як редактор державного журналу Global Times заявив, що вона «нарешті була звільнена без визнання провини».
Звинувачення і арешт Мен були вплетені в більш широку кампанію проти Huawei.
Вашингтон заявляє, що у фірми є тісні зв'язки з китайським урядом і військовими, але звинувачення він заперечує. Компанія в суботу заявила, що «продовжить захищатися від звинувачень» в судах США.
В суботу прес-секретар міністерства закордонних справ Китаю Хуа Чунін заявила, що затримання Мен було «інцидентом політичного переслідування громадянина Китаю».
Детальніше про те, як Пекін застосовує політику «око за око», читайте в статті Наталії Бутирської "Піднебесна завдає удару у відповідь Сполученим Штатам"