Виконавчий директор Всесвітньої продовольчої програми, удостоєної Нобелівської премії миру, Девід Біслі заявив, що підтримка з боку таких донорів, як США та Німеччина, дозволила лише відстрочити, але не повністю запобігти голоду в Сомалі, пише AP NEWS.
Біслі сказав також, що країни Африканського Рогу зіткнулися з "безпрецедентним впливом клімату" внаслідок багаторічної посухи, і агентство ООН очікувало на оголошення голоду в Сомалі.
"Нам вдалося — не знаю, чи правильно вжито слово — "запобігти" голоду, але ми безперечно відстрочили його, - сказав він в інтерв'ю агентству Ассошіейтед Прес на Всесвітньому економічному форумі в Давосі".
Однак він уточнив, що "ми все ще можемо технічно накласти на себе руки в Сомалі", оскільки "умови, схожі на голод", вже існують.
"Щойно ви офіційно оголосите про голод, буде вже надто пізно", - сказав Біслі.
Голод - це крайня нестача продовольства і значна смертність від відвертого голоду або недоїдання у поєднанні з такими захворюваннями, як холера. Офіційне оголошення голоду означає, що більш ніж п'ята частина домогосподарств не вистачає продовольства, більше 30% дітей страждають від гострого недоїдання і більше двох людей з 10 000 помирають щодня.
Біслі, який оголосив про плани піти у відставку у квітні, використав свій політичний досвід колишнього губернатора-республіканця американського штату Південна Кароліна, щоб добитися від Вашингтона збільшення фінансування Світової продовольчої програми при адміністрації Байдена та Трампа.
Минулого місяця США оголосили про виділення 411 мільйонів доларів додаткового фінансування для боротьби з кризою в Сомалі після того, як у доповіді ООН прозвучало, що понад 8 мільйонів сомалійців відчувають гостру нестачу продовольства через посуху та високі ціни на продукти харчування. Тисячі людей загинули.
Коли Біслі обійняв цю посаду в 2017 році, близько 80 мільйонів людей у всьому світі перебували на межі голоду або стикалися з хронічним голодом. Конфлікти, зміна клімату та COVID-19 призвели до того, що сьогодні ця цифра зросла до 350 мільйонів людей через економічну розруху та перебої в постачанні.
"Ви думаєте, що гірше вже бути не може. А потім житниця світу закривається: Україна", - сказав Біслі, натякаючи на війну, розв'язану Росією в Україні, яка підірвала виробництво та експорт продовольства з України та Росії.
Попит на продукти харчування та добрива, у виробництві яких Росія була одним із провідних світових постачальників, дуже великий.
"Мені все одно, любите ви Росію або ненавидите, у вас має бути їжа та добрива", - сказав Бізлі. — Якщо ми не будемо обережні, то до кінця цього року ми матимемо дефіцит продовольства, або ціни на продовольство будуть настільки високими, що відбудеться дестабілізація країн, яка призведе до масової міграції».
"Потрібно кілька років, щоб розробити альтернативи по всьому світу. Але тим часом ми повинні мати добрива, і ми повинні робити це так, щоб Росія не використовувала їх у своїх цілях", - сказав Бізлі.
Росія скаржиться, що західні санкції створили перешкоди для експорту її продовольства та добрив, незважаючи на укладену у воєнний час за посередництвом ООН угоду про дозвіл постачання зерна та інших сільськогосподарських товарів через Чорне море з Росії та України.
Хоча санкції не спрямовані на експорт продовольства, багато судноплавних і страхових компаній не захотіли мати справу з Москвою, або відмовившись це робити, або значно підвищивши ціну.
Сприяння російським постачанням продовольства та добрив є центральним аспектом пакетної угоди, укладеної ООН та Туреччиною у липні та продовженої на початку цього місяця, яка також дозволила відновити постачання українського зерна.
Росія є основним постачальником добрив на світових ринках. Через трубопровід, розташований на території України, вона постачала аміак до Азії та Африки. Після того, як РФ розв'язала повномасштабну війну, проти України транзит було заблоковано. Переговори щодо його розблокування ведуться.