Епоха COVID-19 точно не буде останньою пандемією в історії світу, але тривалий час життя з коронавірусом так і не підготував людство до нової потенційної пандемії, яка може початися вже найближчим часом, пише The New York Times.
Уявіть, що в країні X сталася ядерна аварія – процес випробування ракет пішов не за планом. Це призвело до невеликого ядерного вибуху, який поширив радіоактивну хмару у всьому світі, спричинивши мільйони смертей, плюс трильйони доларів витрат на охорону здоров'я, а також економічну глобальну депресію.
В такому разі, було б корисно обговорити новий глобальний режим протоколів безпеки ядерної зброї, аби переконатися, що подібна ситуація більше ніколи не повториться.
COVID-19 був «природним еквівалентом» такої ядерної аварії. Новий небезпечний патоген перейшов від тварини до людини в Китаї, а потім стрибнув на експрес глобалізації, викликавши багато страждань та шкоди на трильйони доларів. І це сталося після кількох десятиліть досвіду інших пандемій, спричинених нездоровою взаємодією людей із дикою природою.
Враховуючи те, що вже минув фактично рік після того, як Всесвітня організація охорони здоров’я назвала SARS-CoV-2 - збудником хвороби COVID-19 та оголосила пандемію, доречно запитати, які колективні дії проводить людство, щоб подібна кризова ситуація не повторилася. Але, схоже на те, що людство зараз не робить фактично нічого у цьому аспекті.
І якщо поговорити з ученими, які працюють із дикою природою, вони скажуть, що поява патогену SARS-CoV-2, який від тварини перейшов до людей, була цілком очікуваним явищем, до того ж, подібне може повторитися вже найближчим часом. Тож, імовірно, не варто поспішати викидати маски.
Нещодавно вчені обговорили це питання під час глобального вебінару «Дослідження шляхів запобігання майбутнім пандеміям». Він зібрав кращих експертів з питань взаємодії між тваринами та людьми.
Стів Ософський із університету Корнелла вважає, що здоров’я дикої природи та екосистем нерозривно пов’язаніе зі здоров’ям людей.
Твердження про те, що більшість нових вірусів походять із дикої природи, не означає, що у поширенні хвороб варто звинувачувати диких істот, пояснив Ософський. Перш за все, необхідно зрозуміти, що люди, завдяки власній поведінці, «запрошують нових вірусів у власне життя: люди їдять, виловлюють та продають диких тварин, знищують те, що залишилося від дикої природи, вирубують ліси - все це збільшує вірогідність зустрічі з новими патогенами».
Людські відносини з дикою природою, часто засновані на прагненні до надмірності, якою люди відрізняються від решти живих істот на землі.
Здавалося б, усе просто: ліси, прісноводні системи, океани, луки та біорізноманіття в них буквально дають людям чисте повітря, воду, фактори, що стабілізують клімат, та здорову їжу, а також природний захист від вірусів.
Якщо люди почнуть захищати ці природні системи, тоді природа оберігатиме людей. Ця істина повинна керувати планом, який допоможе запобігти черговій пандемії, зумовленій зоонозним патогеном. Це означає зробити три кроки прямо зараз.
По-перше, варто зрозуміти, що багато зоонозних вірусів, які можуть спричинити пандемію, ризикують перестрибнути до людей через так звані ринки дикої природи, на яких продаються домашні і дикі тварини, всі вони переповнені патогенами.
"Попри те, що ми втратили свій шанс зупинити SARS-CoV-1, а тепер і SARS-CoV-2, скільки ще разів людство буде дозволяти цьому циклу подій повторюватися? Настав час ринки, що продають продукцію дикої природи (особливо ссавців та птахів) зробити абсолютно неприйнятними для людства" - каже Ософський.
Звичайно, є регіони, де люди змушені споживати продукцію дикої природи для харчування та виживання. В такому разі, заможніші країни повинні об’єднатись, щоб допомогти подолати бідність та продовольчу незахищеність.
По-друге, багатим країнам також потрібно об'єднатися, щоб підтримати дії Інтерполу та інші зусилля, спрямовані на знищення незаконних ланцюжків поставок, пов'язаних із дикою природою.
Надто довго торговцям та корумпованим державним чиновникам, які їм допомагають, було дозволено приватизувати свої прибутки від продажу диких тварин, а потім соціалізувати втрати, коли ці самі істоти поширюють віруси на людей. Небезпечна ядерна зброя вбиває, але велику загрозу несуть і нові збудники хвороб.
По-третє, вирубка лісів, надмірна урбанізація – все це руйнує природні бар’єри та розширює інтерфейс точки дотику між дикою природою та людьми, унаслідок чого виникають пандемії. Це має припинитися.
"Якщо транснаціональні компанії будуть і надалі здійснювати широкомасштабну вирубку лісів або видобуток корисних копалин у великих лісах світу, не враховуючи реальні ризики, які ця діяльність становить для усього людства, в такому разі світ отримає те, на що заслуговує. Але якби компаніям насправді довелося платити за пандемічні ризики, пов'язані з цією видобувною діяльністю, ймовірно, багато їхніх проектів взагалі б не починали реалізацію", - сказав Ософський.
Як зауважив головний директор організації глобальної охорони дикої природи Расс Міттермайер, "ми в захваті, коли космічний корабель приземляється на Марсі, щоб шукати найменші сліди життя, які можуть існувати, а можуть і не існувати". У той же час тут, на землі, «ми продовжуємо руйнувати дивовижно різноманітні екосистеми, такі як тропічні ліси та коралові рифи», що підтримують і збагачують людство.
Припинення цієї руйнівної практики є єдиною справді стійкою вакциною проти наступної пандемії. Іншими словами, настав час припинити пошук розумного життя на Марсі і почати цінувати те, що є на планеті Земля, резюмує видання.
Нагадаємо, в країнах Європейського Союзу розпочалась масова вакцинація від COVID-19. Аналогічні кампанії минулого місяця також стартували у Великій Британії, Канаді, США, Росії та інших країнах. У лютому вакцинація розпочалася в Україні, для щеплень використовується індійський препарат CoviShield (торгова назва вакцини Oxford/AstraZeneca).
Однак у ВООЗ попереджали, що сама лише вакцинація не зможе зупинити пандемію - у боротьбі з коронавірусом потрібне «підкріплення».
Вперше спалах коронавірусу у китайському місті Вухань був зафіксований 12 грудня 2019 року. Першими про випадки захворювання за межами Китаю заявили влади Японії, Таїланду та Південної Кореї. 30 січня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила міжнародну надзвичайну ситуацію через коронавірус, а вже 11 березня - пандемію.