UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ціпрас просить Європу показати "світло в кінці тунелю"

Підсумки грецького референдуму зовсім не означають, що Афіни хочуть порвати стосунки з Європою, виправдовується прем'єр Греції. Вимагає припинити "невдалий експеримент" над його країною.

Прем'єр-міністр Греції Алексіс Ціпрас стверджує, що сказане греками "ні" на референдумі зовсім не означає, що Греція хоче порвати з Європою.

"Нам потрібно угода, яке показало б, що в кінці тунелю є світло", - Ціпрас заявив, виступаючи в Європарламенті в Страсбурзі в середу, 8 червня.

"Сміливий вибір, зроблений народом [Греції] на референдумі, це не вибір на користь розриву зв'язків з Європою, а повернення до основоположних принципів", - заявив він, намагаючись пояснити євродепутатам позицію Афін на переговорах з міжнародними кредиторами.

За словами Ціпраса, грецькі виборці дали Брюсселю "кришталево ясний сигнал". "Європа буде демократичною, або вона не виживе", - наполягає він.

Ціпрас заявив, що Евросоюз "використовував Грецію для того, щоб експериментувати з жорсткою економією". Але цей експеримент "провалився", вважає він.

"Я поважаю зусилля інших країн. Проте ні в одній іншій державі заходи жорсткої економії не тривали так довго і не були такими жорсткими", - сказав Ціпрас. Разом з тим, він вважає себе не одиним з тих політиків, які стверджують, що у всіх бідах Греції винні іноземці.

Грецький прем'єр анонсував пропозицію кредиторам від Афін найближчим часом. "Ми направимо конкретні детальні пропозиції в найближчі кілька днів", - повідомив він. Пропозиції будуть базуватися на реформах. При цбому платникам податків інших країн ЄС не доведеться платити за порятунок Греції, стверджує він.

ЄС дав Греції п'ять днів на досягнення угоди, повідомив напередодні президент Ради ЄС Дональд Туск. Сам Ціпрас заявив, що розраховує на швидкий переговорний процес в рамках ЄС.

Напередодні, 5 липня, більше 61% громадян Греції висловилися проти умов угоди з кредиторами з грецької заборгованості. Умови, запропоновані кредиторами, підтримали трохи більше 38 виборців.

У відповідь президент Європейського парламенту Мартін Шульц заявив, що вихід Греції з єврозони є фактично неминучим. Разом з тим глава МВФ Крістін Лагард заявила, що фонд продовжує уважно відстежувати ситуацію в Греції після референдуму і готовий надати допомогу, якщо отримає відповідний запит, однак потім відмовився від подальшого фінансування Греції.

Разом з тим, як писало видання Financial Times писало, що вихід Греції з єврозони відбудеться, але не скоро. Міністр фінасів Яніс Вароуфакіс вірно підкреслив, що всі угоди ЄС не передбачають процесу виключення країн з фінансових і політичних об'єднань. Таким чином, Греція може надовго лишатися у підвішеному стані: з паралельною внутрішньою валютою, але технічно в єврозоні. Європейські законодавці посилено працюють над вирішенням цієї дилеми. Однак вихід Греції з єврозони від початку не здавався простим процесом.