Таємна зустріч на північному заході Саудівської Аравії між саудівським престолонаслідником Мохаммедом ібн Салманом та прем'єр-міністром Ізраїлю Беньяміном Нетаньяху викликала широке обговорення. Секретний візит Нетаньяху до Саудівської Аравії свідчить про важливість ізраїльсько-саудівських зв'язків. Проте, обидві сторони були досить обережними. Чому лідери країн вирішили зустрітися саме зараз? Ймовірно, те, що у Сполучених Штатах відбувається зміна влади, адже демократ Джо Байден здобув перемогу на виборах президента США, грає важливу роль, пише Financial Times.
Швидше за все, зараз передчасно називати цю зустріч історичним моментом. Покійний король Йорданії Хусейн провів 45 таємних зустрічей із ізраїльтянами за три десятиліття до підписання мирного договору в 1994 році, який став історичним.
Те, що принц Мохаммед вирішив таємно зустрітися з Нетаньяху викликає багато запитань, навіть якщо він і збирається врешті-решт приєднатися до інших країн Перської затоки, які прийняли рішення про нормалізацію своїх відносин з Ізраїлем.
Обидві сторони були «не надто багатослівними» щодо цієї зустрічі. Сам Нетаньяху фактично не підтверджував реальність зустрічі, однак, ймовірно, він дозволив своїм союзникам «повідомити» про таємний візит.
Міністр закордонних справ Саудівської Аравії заперечив, що зустріч відбулася, але головним чином, він лише продемонстрував офіційну позицію королівства щодо ізраїльсько-палестинського питання - Арабської мирної ініціативи 2002 року.
Ця мирна ініціатива пропонує повну нормалізацію відносин з Ізраїлем після його виходу з усіх окупованих арабських земель, а палестинці повинні створити державу на Західному березі зі столицею у Східному Єрусалимі. Ізраїль завжди ставився до такого сценарію негативно.
Саме тому розрядка з Саудівською Аравією, провідною сунітською арабською державою, стала б для Ізраїлю величезним дипломатичним переворотом на Близькому Сході. Нормалізація відносин із Саудівською Аравією значно відрізняється від проривів цього року з Об'єднаними Арабськими Еміратами, Бахрейном та Суданом. Королівство є батьківщиною ісламу та найбільшим світовим експортером нафти. Це був би великий приз для Ізраїлю, але свою вигоду могла б отримати і Саудівська Аравія, особливо в галузі торгівлі.
Але важко зрозуміти, чому принц Мохаммед зробив цей крок саме зараз. Цього літа вже були розмови про зустріч із Нетаньяху. Саудівські джерела повідомляють, що спадковий принц, спостерігаючи за тим, як президент США Дональд Трамп втрачав шанси на перемогу на виборах, з обережністю ставився до своїх вчинків. Принц Мохаммед намагався уникнути будь-яких дій, що могли натякнути на його прихильність до Дональда Трампа, адже це ризикувало б призвести до ворожих стосунків з адміністрацією нового американського лідера Джо Байдена.
Демократ Байден вже закликав до переоцінки відносин США з Саудівською Аравією, згадавши про вбивство журналіста Джамаля Хашоггі у 2018 році.
Така неоднозначність навколо таємної зустрічі може означати, що Ер-Ріяд затримує будь-які остаточні дипломатичні кроки, поки Байден не прийде на посаду. Проте, в цій зустрічі брав участь і державний секретар США Майк Помпео, якого команда Байдена розглядає як «геополітичного скандаліста», а не професійного дипломата.
У своєму недавньому «турі» країнами Близького Сходу Помпео, здавалося, мав намір ускладнити для Байдена реалізацію його планів щодо політики США в регіоні. Новообраний президент планує приєднатися до ядерної угоди 2015 року, яку США та п'ять інших держав уклали з Іраном, і з якої Трамп в односторонньому порядку вийшов у 2018 році.
Нетаньяху, якого звинувачують у корупції і який, швидше за все, зіштовхнеться з новими виборами наступного року, не такий обережний, як його «саудівський друг». У 2015 році ізраїльський прем’єр нахабно закликав Конгрес США відмовитись від іранської угоди, що є дипломатичним досягненням «колишнього боса» Байдена президента Барака Обами.
Наразі очікувані плани Байдена щодо Близького Сходу передбачають кваліфіковане повернення до попередньої поміркованої політики. Але ізраїльський прем'єр-міністр та саудівський принц, ймовірно, розраховували на перемогу Трампа. І зараз вони, можливо, кидають виклик Байдену, натякаючи, що новому американському президенту буде нелегко повернути США до старої політики стосовно Близького Сходу, а зокрема, й Ірану, резюмує видання.