UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чистіше повітря сприяє глобальному потеплінню

Але забруднене аерозолями та сажею повітря вбиває понад мільйон людей на рік.

Парадоксальним чином чистіше повітря сприяє глобальному потеплінню. Забруднення атмосфери Землі сажею та аерозолями знизилося з 2000 року на 30%, проте маховик глобального потепління продовжує розкручуватися.

Використовуючи масив супутникових спостережень, дослідники виявили, що кліматичний вплив глобального забруднення повітря знизився на 30% проти рівнем 2000 року. Це хороша новина для охорони здоров'я, оскільки дрібні частинки та аерозолі, що містяться у повітрі, вбивають кілька мільйонів людей на рік.

Проте прозоріша атмосфера — погана новина для прогнозів зміни клімату. За оцінкою кліматолога з Лейпцизького університету та провідного автора дослідження Йоханнеса Куааса, прозоріше повітря фактично збільшило вплив на процес потепління клімату вуглекислого газу, викиди якого з 2000 року зросли, як мінімум, на 15%. І оскільки забруднення повітря продовжує стримуватися, кліматолог каже: Це ще не все.

Читайте також: Сибірська тундра може зникнути через глобальне потепління

Спалювання вугілля чи нафтопродуктів призводить до викиду парникових газів, що викликають зміну клімату. Але викиди вуглекислоти супроводжуються також викидами сажі та аерозолів, які відображають сонячне світло та охолоджують планету, частково компенсуючи потепління. Зараз же викиди сажі та світловідбиваючих аерозолів сульфатів та нітратів знижуються, а темпи потепління наростають.

Читайте також: Глобальне потепління не перетворить планету на глобальну пустелю - прогноз вченого

Дане дослідження, представлене як препринт в журналі Atmospheric Chemistry and Physics у квітні і очікуване до публікації в найближчі кілька місяців, зросло безпосередньо з торішньої оцінки клімату ООН.

Зниження забруднення повітря повинно звести нанівець ефект боротьби зі зміною клімату. Куаас та його команда виявили явне зниження концентрації хмар у тих регіонах, де зменшилася кількість аерозолів в атмосфері.

Висновок, який випливає з результатів дослідження, зрозумілий і логічний: забруднення повітря вбиває людей — нам потрібне чисте повітря. Але необхідно подвоїти зусилля щодо скорочення викидів парникових газів.

…Страшно подумати, що станеться, якщо раптом якимось чудовим чином з атмосфери землі зникнуть парникові гази, а концентрація кисню збільшується: планета перетвориться на величезну грудку снігу та льоду. Таке вже бувало історії Землі. Так зване "Гуронське зледеніння" - одне з найдавніших і найтриваліших зледенінь на Землі - почалося і завершилося в палеопротерозої 2,4-2,1 млрд років тому, продовжившись близько 300 млн років.

Причиною гуронського заледеніння була так звана киснева катастрофа, в ході якої в атмосферу Землі надійшла велика кількість кисню, виробленого фотосинтезуючими організмами. Життя на планеті, що ледь зародилося, ледь не вбила сама себе, наситивши атмосферу киснем, який став смертельною отрутою для більшості існуючих тоді анаеробних організмів і який же перетворив Землю на довгі 300 мільйонів років на сніговий ком.