UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чи почав світ серйозно сприймати боротьбу зі зміною клімату — BBC

Цілком ймовірно, що скоро розпочнеться «глобальна гонка» за чисту енергію.

На Генеральній Асамблеї ООН цього року досить значна увага акцентувалася на проблемах екології, зокрема лідер Китаю Сі Цзіньпін оголосив про намір звести викиди вуглецю до нуля. У міру завершення засідання так званого "глобального парламенту" виникає надія на те, що світ може бути шляху до початку глобальної декарбонізації, пише BBC.

Обіцянка китайського лідера анулювати викиди вуглецю може знаменувати дещо більш важливе: Китай може розпочати глобальні перегони з ліквідації використання викопного палива.

Справедливо сказати, що екологи були приголомшені несподіваною обіцянкою Цзіньпіна, адже на Китай припадає близько 28% глобальних викидів парникових газів.

Зобов'язання Цзіньпіна анулювати викиди вуглецю до 2060 року є настільки значним, тому що Китай ніколи раніше не обіцяв нічого настільки сміливого щодо екологічних проблем.

І це відбувається на фоні того, як Європейський Союз виділив мільярди євро на боротьбу зі зміною клімату.

Але, останнім часом, хороші новини про клімат стали досить рідкісними. Міжнародні переговори щодо зменшення викидів вуглецю занадто часто закінчуються лише суперечками.

Проблема скорочення викидів вуглецю завжди розглядалася як занадто «витратне завдання».

Зусилля щодо контролю за зміною клімату впливають практично на всі елементи економіки країни, тому держави традиційно «нервували» з приводу того, що від них вимагатимуть в рамках Паризької кліматичної угоди.

Дійсно, Паризька угода вимагає від країн-учасників зробити все можливе для зменшення викидів парникових газів, однак США вийшли з угоди.

Багато аналітиків очікували, що Китай не буде робити жодних дій стосовно боротьби з кліматичними змінами. Чому ж тоді китайський лідер зробив подібну заяву саме зараз? Сі Цзіньпін однозначно слідкує за світовою політикою.

Його оголошення було цілком «навмисним контрастом» на фоні політики американського президента Дональда Трампа.

Трамп звинувачував Китай у багатьох глобальних проблемах, а Сі Цзіньпін навпаки, закликав світ до співпраці, заявивши про те, що все людство живе в «глобальному селі», де всі взаємопов’язані і мають спільне майбутнє.

Цілком ймовірно, що скоро розпочнеться «глобальна гонка» за чисту енергію.

Відновлювані джерела енергії можуть бути навіть дешевшими, ніж викопне паливо, а якщо Китай та ЄС дійсно збільшать власні інвестиції у такі джерела енергії, то у найближчі кілька років, ціни на них, ймовірно, впадуть ще більше.

Вартість відновлюваних джерел відповідає логіці всього виробництва - чим більше ви виробляєте, тим дешевше воно стає.

Європейці були цілком відкритими, що їх стратегія полягає в тому, щоб спонукати інші країни приєднатися до їхньої ініціативи.

Дуже скоро відновлювані джерела енергії, ймовірно, будуть найдешевшими і стануть найвигіднішим вибором для багатьох країн світу.

Саме тому інвесторам буде вигідніше вкладати кошти у відновлювані джерела енергії, а не в нові нафтові свердловини.

До того ж, «зміна апетиту» на фінансових ринках стає все більш очевидною протягом останнього десятиліття.

Саме тому і можуть виникнути нові «глобальні перегони».

Країни і компанії можуть незабаром почати активно інвестувати в декарбонізацію, оскільки побачать можливості отримувати прибуток на новому величезному ринку.

Сі Цзіньпінь добре усвідомлює провідні позиції своєї країни на ринку чистої енергії - інвестування у відновлювані джерела енергії є пріоритетом для Китаю протягом багатьох років.

Китай вже найбільший у світі виробник сонячних панелей, він виробляє більше електричних автомобілів та автобусів, ніж будь-яка інша країна світу.

Ймовірно китайський лідер припускає, що декарбонізація зараз є досить розумним вибором для китайської економіки, а також для світового клімату.

Навіть великі нафтові компанії, такі як BP і Shell, кажуть, що хочуть переходити до «ринку чистої енергії».

Однак, це ще не означає, що проблема зі зміною клімату може так швидко вирішитися, адже на шляху до позитивних змін є багато перешкод. Навіть лідер Китаю так і не озвучив чіткий план щодо того, як він збирається скорочувати викиди вуглецю, перешкодою є й те, що Китай є найбільшим споживачем вугілля у світі та другим за величиною споживачем нафти у світі, після США.

Навіть коли «економіка» схиляється на користь відновлюваних джерел енергії, завдання досягнення декарбонізації все ще є дуже складним, однак завжди є надія на оптимістичні наслідки, адже якщо найпотужніші країни все-таки почнуть шлях до використання «чистої енергії», тоді решта країн також не зможе оминути цей шлях, резюмує BBC.

Читайте також: Зараз Китай має найбільший у світі флот, що неабияк насторожує США — The Economist

Раніше повідомлялося, чи зможе Китай звести до нуля викиди вуглецю до 2060 року.