UA / RU
Підтримати ZN.ua

Черговий раунд локдаунів знову вдарить по економіці — The Economist 

Однак економіка вже починає пристосовуватися до періоду пандемії.

Жорсткі карантинні обмеження, які на піку пандемії коронавірусу охопили більше половини світового населення, спровокували глобальний економічний спад. Оскільки кількість випадків коронавірусу знову зросла, багато країн запровадили черговий раунд локдаунів. У листопаді Франція перебувала під дією жорстких карантинних обмежень, Італія запровадила локдаун на Різдво, а Англія вирішила перейти до загальнонаціонального карантину 6 січня. У деяких регіонах Японії було запроваджено надзвичайний стан. Ситуація в Америці, де державні та місцеві органи влади, а не федеральний уряд, головним чином відповідають за порядок дотримання карантину, є більш складною. Черговий раунд локдаунів знову вдарить по економіці, але, можливо, не настільки сильно, як це було під час першої хвилі пандемії, пише журнал The Economist.

Аналітики банку Goldman Sachs стверджують, що у Великій Британії "чутливість економічної діяльності до обмежень внаслідок COVID-19 значно зменшилася з моменту першої хвилі пандемії". У дослідженні, опублікованому 8 січня, банк HSBC зазначив, що потужність німецької промисловості "продовжила своє відновлення в листопаді, і цьому не змогли зашкодити карантинні обмеження". Опублікований того ж дня звіт про робочі місця в Америці за грудень показав, що зайнятість вперше впала з квітня і мільйони людей все ще залишаються без роботи. Однак інші високочастотні економічні показники, наприклад, показники споживчих витрат, перебувають у кращій формі, ніж були навесні.

Мине деякий час, поки офіційні цифри ВВП підтвердять стійкість економіки до карантинного блокування. Аналітики з Організації економічного співробітництва та розвитку зазначають, що в квітні економіки країн працювали приблизно на 80%. Зараз вони працюють на рівні понад 90%. Поліпшення пояснюють три основні фактори: менший страх у суспільстві перед хворобою, більш поміркована державна політика та адаптація з боку бізнесу.

У березні та квітні про коронавірус було відомо набагато менше, ніж зараз, і багато людей забарикадувалися всередині своїх будинків, намагаючись урятуватися від невідомої загрози. Аналіз опитування YouGov свідчить про те, що у квітні понад 60% респондентів були стурбовані пандемією. Однак краще розуміння того, що вони можуть зробити, щоб не захворіти, і, можливо, втома від карантинних обмежень, означають, що люди тепер не бояться виходити на вулицю.

Частка людей, які висловлюють занепокоєння з приводу COVID-19, у листопаді впала приблизно до 50%. Дані Google говорять про те, що в багатьох країнах люди перебувають у громадських місцях більш активно, ніж на початку пандемії. Це стурбувало деякі органи охорони здоров’я.

"Поточні карантинні обмеження не мали того самого масштабу впливу на мобільність населення, як це було під час першого раунду локдаунів", - йдеться у презентації вчених в Онтаріо.

Готовність кинути виклик урядовим рішенням, можливо, активізує поширення вірусу. Але другий фактор, який пояснює більшу стійкість економік стосується калібрування державної політики. Чиновники прораховують, які карантинні заходи мають найменші економічні витрати. Багато країн наслідували приклад Німеччини, де багатьом будівельним майданчикам було дозволено залишатися відкритими під час першої хвилі пандемії. Франція під час локдауну не «блокувала» галузь виробництва; обсяги виробництва в листопаді скоротились лише частково, а в грудні зросли.

Третя причина економічної стійкості стосується адаптації з боку бізнесу. Раптовий перехід до віддаленої роботи був шоком для багатьох, хто зазвичай працює в офісі. З тих пір компанії інвестували в підвищення продуктивності навіть за умов локдаунів. Недавня стаття Ніка Блума зі Стенфордського університету та його колег виявляє, що пандемія змістила напрямок інновацій у бік нових технологій, що підтримують відеоконференції, дистанційну роботу та віддалену інтерактивність. Споживчий бізнес також активно адаптувався до нових умов.

Ця стійкість економіки перед останньою хвилею карантинного блокування має кілька наслідків. На початку першої хвилі пандемії уряди майже заморозили економіку на місці. Але з часом економічна діяльність поступово пристосовувалась до шоку пандемії. Аналітики банку Morgan Stanley очікують, що американський ВВП повернеться до свого допандемічного рівня вже до кінця цього року. Багато хто може не погодитися із цим прогнозом. Однак, що б не трапилось, економіка, яка була до пандемії, буде виглядати зовсім інакше, ніж та, яка буде після коронавірусного періоду, резюмує видання.

Читайте також: Пандемія стане початком ери технологічного оптимізму — The Economist 

Вперше спалах коронавірусу у китайському місті Ухань був зафіксований 12 грудня. Вчені повідомили, що джерело захворювання знаходився на місцевому ринку морепродуктів. Першими про випадки захворювання за межами Китаю заявили влади Японії, Таїланду та Південної Кореї.

30 січня Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила міжнародну надзвичайну ситуацію через коронавірус, а вже 11 березня - пандемію.