UA / RU
Підтримати ZN.ua

Військові витрати у Європі рекордно зросли до рівня Холодної війни

Зростання витрат на озброєння у Європі викликало зростання у інших регіонах світу.

Повномасштабне вторгнення Росії в Україну, що триває вже більше року, спричинило рекордне зростання військових витрат у всьому світі, стверджує Стокгольмський інститут дослідження проблем миру (SIPRI). За їхніми даними, за 2022 рік загальні світові військові витрати зросли на 3,7% у реальному вираженні й досягли нового максимуму у 2,24 трлн доларів. 

SIPRI зазначає, що найбільше зросли військові витрати у Європі – держави Центральної та Західної Європи у 2022 році витратили 345 млрд доларів на військові цілі та вперше перевищили свої витрати 1989 року, наприкінці Холодної війни. Найбільш різке зростання спостерігалося у Фінляндії (+36%), Литві (+27%), Швеції (+12%) і Польщі (+11%).

«Вторгнення в Україну негайно вплинуло на рішення щодо військових витрат у Центральній та Західній Європі. Це включало багаторічні плани збільшення витрат кількох урядів. Як результат, ми можемо очікувати, що військові витрати в Центральній і Західній Європі продовжуватимуть зростати в наступні роки», – вважає старший науковий співробітник Програми військових витрат і виробництва озброєнь SIPRI доктор Дієго Лопес да Сілва.

Читайте також: Foreign Affairs: Війна в Україні змінює Європу і може перетворити ЄС в «імперію» нового типу, яка зупинить Росію

За оцінками SIPRI, у 2022 році російські військові витрати зросли приблизно на 9,2%, приблизно до 86,4 млрд доларів (4,1% ВВП). Витрати «на національну оборону» РФ на 34% перевищили бюджетні плани, складених у 2021 році.

«Різниця між бюджетними планами Росії та її фактичними військовими витратами у 2022 році свідчить про те, що вторгнення в Україну обійшлося Росії набагато дорожче, ніж вона очікувала», – заявила директор Програми військових витрат і виробництва озброєнь SIPRI доктор Люсі Беро-Сюдро.

Військові витрати України у 2022 році SIPRI оцінили у 44 млрд доларів. Зростання склало 640%. У результаті збільшення витрат на оборону та збитків, завданих економіці України війною, військові витрати зросли до 34% ВВП у порівнянні з 3,2% у 2021 році.


Спостереження SIPRI за військовими витратами у інших частинах світу:

Читайте також: Європа не буде у безпеці, поки у Росії є ядерна зброя – ICAN

За словами заступника глави Міністерства закордонних справ України Андрія Мельника, щоб завершити війну у 2023 році, Україна має отримати від союзників у 10 разів більшу військову допомогу, ніж дотепер. Раніше у ГУР МО заявили, що погрози президента РФ Владіміра Путіна розмістити ядерну зброю в Білорусі не вплинуть на союзників та постачання озброєнь Україні.