UA / RU
Підтримати ZN.ua

Через коронавірус українці масово виїжджають з Польщі – Rzeczpospolita

Коронавірус "забрав" роботу українців.

З середини березня, коли були введені обмеження, пов'язані з пандемією коронавірусу, понад 118 тисяч осіб покинули Польщу через східний кордон. Серед усіх іноземців, 89 тисяч були українцями. Водночас тільки 32 тисячі осіб в'їхали в Польщу зі сходу, пише польська газета Rzeczpospolita.

"Це справжній відтік у безпрецедентних масштабах", - кажуть прикордонники на східному кордоні Польщі.

На їх думку, є люди, які на законних підставах, з усіма дозволами, працювали в Польщі, а також молоді люди, в тому числі студенти.

Штурм кордону

Натовпи українців протягом кількох днів шикуються в чергу, щоб дістатися до своєї країни вчасно. Вони хотіли зробити це до того, як Україна, як раніше оголосили влади країни, закрила свої кордони (що мало відбутися в п'ятницю опівночі). Ніч з четверга на п'ятницю була на піку.

"Протягом 12-годинний нічної зміни кордон пройшли 5 тисяч осіб. Це рекордно високий рівень", - зізнається спікер прикордонників Даріуш Синицький. "Водночас в'їзд в країну для іноземців був індивідуальною справою".

Аналогічна облога сталася на контрольно-пропускному пункті Корчова. Тут, у п'ятницю, до полудня, в Україну потрапили більше трьох тисяч чоловік.

"Ми спостерігаємо таку інтенсифікацію повернення громадян України вже кілька днів. Це люди, які тимчасово залишилися в Польщі, працюють тут на законних підставах, і тепер вони повертаються", - сказала речниця іншого польського прикордонного пункту Ельжбета Пікор.

В середньому за останні дні на цьому пункті пропуску проходили від 3 до 5 тисяч громадян України протягом дня. У Польщу заїхали 500 осіб.

Україна ввела правило, що тільки транспортні засоби можуть подолати перехід Корчова. З польської сторони вишикувалися довгі черги на автобуси, які повинні були перевозити охочих на українську сторону.

Наголошується, що 90% українців, які виїхали з Польщі, працювали у сфері гастрономії, готельному секторі і послугах. Їх робота тимчасово припинена за пандемії.

Адміністративні проблеми

Додаткова проблема полягала в тому, що більшість адміністративних установ на карантині. І у багатьох емігрантів, які працюють у Польщі, закінчується посвідка на проживання, віза або безвізовий період.

Як зазначив експерт департаменту імміграційного права Юридичної фірми Sadkowski & Partners and Business Club Club щодо легалізації перебування і роботи іноземців у Польщі, Міхал Почоцькі, з'явилися перші проблеми з в'їздом іноземців у Польщі (вони можуть потрапити в країну тільки в тому випадку, якщо працюють легально).

До початку коронавірусної кризи польська влада та компанії були стурбовані тим, що з початку весни українські мігранти з Польщі переїдуть в Німеччину. Детальніше про лібералізацію імміграційного законодавства Німеччини та наслідки для України, читайте в інтерв'ю Олександра Хребта з Андрієм Гайдуцьким "Переливання крові для ZN.UA.