Ракетний терор росіян проти мирного населення та енергетичної інфраструктури України може стати причиною нової хвилі виїзду наших громадян за кордон. В Європі вже оцінюють можливості з розміщення українців, кількість яких може непередбачувано зрости в разі поглиблення енергетичної кризи. Зокрема в Чехії оголосили, що готові прийняти у себе лише кілька десятків тисяч біженців, оскільки житловий фонд та соціальне забезпечення країни на даний момент не є достатніми для минулорічних навантажень. Про це сказав міністр внутрішніх справ Віт Ракушан, повідомляє Czech Radio.
За словами чиновника, кількість українців у Чехії зараз становить від 3,4 до 3,7% населення, тобто від 355 до 390 тисяч осіб, а кількість виданих віз тимчасового захисту сягає 460 тисяч. Таким чином Чехія прийняла найбільшу кількість біженців на душу населення в ЄС з моменту вторгнення Росії в Україну.
Наразі уряд готує сценарій кризового типу розміщення біженців, оскільки, за словами Ракушана, іншого типу житла не буде. У зв'язку з цим він зазначив, що потрібна допомога всього Європейського Союзу та країн-членів, які не так перевантажені, як Чехія.
“Наразі ми не стикаємося з великою хвилею біженців. Якась кількість людей прибуває, але треба зазначити, що багато хто вже покинув територію Чехії. Вони повернулися до України та чекають, що буде взимку”, – сказав Ракушан.
Раніше повідомлялося, що українських біженців стало менше в Польщі, Німеччині та Франції і побільшало в Ірландії, Данії та на Кіпрі.
Згідно з опитуваннями, переважна більшість українців, які виїхали за кордон у пошуках притулку, стабільно висловлюють бажання повернутися в Україну, коли дозволять безпекові умови. Однак чим довше триває війна, тим цей відсоток може бути меншим. Велике значення мають відновлення економіки (і, зокрема робочих місць), а також соціальна підтримка. Яких ще заходів могла б вжити Українська держава, аби заохотити до повернення? Читайте у статті Юлії Каплан та Юлії Тищенко “Довгий шлях додому: майбутнє українських біженців”.