Чехія продовжує послідовно відкидати реалізацію планів введення системи примусових квот з прийому біженців для держав-членів ЄС, заявив прем'єр-міністр країни Богуслав Соботка.
"Республіка не підтримає цю ініціативу на майбутньому саміті Євросоюзу, який відбудеться в середу (23 вересня). Ми не підтримаємо жодного документа, в якому будуть міститися положення про систему примусових квот", - сказав він.
За словами глави уряду, "таку ж позицію займають й інші країни Вишеградської четвірки (Чехія, Словаччина, Польща та Угорщина). Соботка розраховує, що вдасться узгодити позиції "четвірки" і виробити ефективне рішення з подолання міграційної кризи в ЄС.
"Три важливих переговорних раунди попереду. Сьогодні (у Празі) зберуться міністри закордонних справ Вишеградської четвірки. Припускаю, що вони підтвердять вироблену нами спільну позицію. Це означає, що ми відкидаємо квоти. Завтра зберуться міністри внутрішніх справ ЄС. Наш міністр уповноважений заявити, що чеський уряд не згоден із квотами. У тому ж ключі в середу буду виступати і я, якщо пропозиція за квотами з'явиться за столом саміту ЄС", - підкреслив прем'єр.
"Крім Вишеградської четвірки до них (квот) негативно ставляться деякі балтійські країни, Румунія. Нам симпатизують і деякі інші держави ЄС", - зазначив Соботка. За його словами, "є реальний шанс не допустити введення примусових квот за розподілом біженців.
Крім того, примусові квоти, за його словами, "є незаконними". Експертизу міжнародного та національного права з цієї проблеми провів МВС Чехії, її результати будуть направлені до Єврокомісії.
У п'ятницю, 18 вересня, міністр закордонних справ Франк-Вальтер Штайнмайер заявив, що вважає за необхідне покласти кінець несправедливого розподілу біженців у Європі. Тепер рішення про це розподіл може бути прийняте кваліфікованою більшістю. Таким чином, Німеччина закликає ЄС змусити супротивників квот на біженців їх прийняти.
Квотний перерозподіл 160 тисяч мігрантів є лише одним з інструментів ЄС полегшити тягар окремих країн Євросоюзу в їх відповідальності за біженців. В цілому, ЄС очікує напливу 800 тисяч біженців в 2015 році, левову частку з яких доведеться взяти на себе Німеччині. Наприклад, у 2014 році Німеччина прийняла близько 200 тисяч біженців.
Останнім часом перед Європою гостро стоїть проблема мігрантів і біженців. Тільки через Середземне море в 2015 році Європу прибуло 220 тисяч мігрантів. В цілому за більшу половину 2015 року в ЄС вже прибуло близько півмільйона біженців з країн Близького Сходу та Північної Африки.
Уряд ЄС розробив план з квотним розподілом біженців між країнами ЄС, однак деякі з них, наприклад, Угорщина, Словаччина, Румунія, виступають проти обов'язкового прийому біженців.
Детальніше читайте у статті Олексія Коваля Європу накриває вал нелегальної міграції для тижневика "Дзеркало Тижня. Україна".