Вже зараз потрібно готуватися до краху Росії, на який вказує ціла низка причин. Тому варто зменшити майбутні геополітичні наслідки цього явища, зазначає колишній командувач армії США у Європі, генерал Бен Ходжес. Під час інтерв'ю The Telegraph він розповів, що серед російського керівництва спостерігається криза довіри, а слабкості, виявлені під час війни проти України, лише пришвидшать кінець.
Ходжес зазначив, що крах Росії спершу, найімовірніше, буде поступовим, та згодом він перетвориться на щось неконтрольоване.
"Якщо ми не підготуємося до такої можливості так, як ми не підготувалися до розпаду Радянського Союзу, це може створити величезну нестабільність у нашій геополітиці", - попередив генерал.
Три факти, які, за версією Ходжеса, можуть призвести до розпаду Росії:
1. Падіння всередині країни довіри до армії, яка була основою легітимності Кремля. Росіян спокушають великими зарплатами у війську, та вони все ж уникають мобілізації. З цієї причини відбувається непропорційне вербування, націлене насамперед на етнічних меншин з Чечні та інших регіонів - їх використовують як гарматне м'ясо.
"Якщо чеченці, наприклад, вирішать розв’язати ще одну війну за незалежність, то Путін не знайде військових ресурсів для боротьби з ними. Відсутність реакції з боку керівництва потягне за собою низку подібних повстань по країні", - спрогнозував Ходжес.
2. Російська економіка зазнала втрат на енергетичному ринку. Тепер немає чим компенсувати відсутність розвиненої промисловості та підтримувати 144 млн громадян. Ба більше, ставка на продаж зброї, яка була раніше, зараз не працює: "навіть у Росії колодязь стоїцизму має свої межі".
3. Росія є малонаселеною, якщо порівнювати з територіями, якими вона володіє.
"Ці цифри ускладнюють досягнення громадянської солідарності в найкращі часи, але зараз, коли метрополія перебуває у слабкій позиції, будь-яке почуття національної ідентичності може швидко погіршитися, - розповідає Ходжес. - У сукупності ці дилеми становлять дуже серйозний виклик для Заходу. Якщо ви зробите це неправильно, ми можемо зіткнутися з катастрофою. Наша неспроможність підготуватися до останнього розпаду Росії близько 30 років тому та внутрішніх проблем в РФ, ймовірно, призвели до президентства Путіна. Ми не можемо ризикувати бути неготовими вдруге".
Нагадаємо, секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що у низці регіонів РФ вже назріває невдоволення політикою режиму Владіміра Путіна. Він зазначив, що на перших місцях - Татарстан та Чечня, тобто Ічкерія.
Прессекретар чеченського батальйону імені Шейха Мансура Іслам Белокієв вважає, що лише ситуація в Чечні, на Північному Кавказі, може відтягнути на себе частину російських військ, позаяк це "ахіллесова п'ята Росії". Тому у батальйоні переконані, що для України життєво важливим питанням є визнання Ічкерії.
Ще в липні військовий експерт та полковник запасу ЗСУ Олег Жданов висловив припущення, що глава Чечні Рамзан Кадиров, ймовірно, хоче відокремлення від РФ. Якщо таке станеться, то Москва не витримає третьої чеченської війни, позаяк у неї для цього вже немає ресурсу.