UA / RU
Підтримати ZN.ua

Бунт у Стамбулі: Демонстранти будують барикади, у мечеті звозять поранених

У нічних сутичках з поліцією брали участь близько 10 тисяч демонстрантів, більше півтори тисячі осіб були арештовані. Уряд Туреччини заявив, що за протестами стоять маргінальні угруповання, які підтримуються з-за кордону.

Нічні зіткнення протестуючих з поліцією у старому стамбульському районі Бешикташ стали найбільш кровопролитними за весь час заворушень, що почалися у 3 минулого тижня.

Мечеті, магазини і розташована неподалік будівля університету перетворилися на перев'язувальні пункти, де надається перша допомога пораненим.

Учасники протесту розбирали вночі мостові і будували з них барикади. Поліція відповідала сльозогінним газом. У нічних сутичках брали участь близько 10 тисяч осіб. За даними влади за два останніх дні у 67 містах країни були заарештовані понад 1700 осіб. Крім того, за даними Amnesty International, при розгоні демонстрацій загинули щонайменше двоє маніфестантів.

Пізно ввечері у неділю Білий дім виступив з закликом до протиборчих сторін врегулювати ситуацію і нагадав владі Туреччини, що "мирні демонстрації є частиною демократичного волевиявлення".

Проте прем'єр-міністр Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган засудив учасників акцій протесту, заявивши, що своїми діями вони "підривають демократичні засади".

Ердоган відкинув звинувачення опозиції в тому, що його уряд є авторитарним і происламістським, заявивши, що під його керівництвом Партія справедливості і розвитку Туреччини домоглася чималих економічних успіхів.

Він переконаний, що за протестами стоять маргінальні угруповання, які підтримуються з-за кордону.

Протести почалися у зв'язку з планами влади знищити парк Ґезі в Стамбулі і побудувати на його місці торгово-розважальний комплекс.

Спочатку це була мирна акція екологів місцевого значення, але вона швидко переросла у невдоволення політикою турецького прем'єра і правлячої Партії справедливості і розвитку, зокрема щодо ісламізації Туреччини.

Наприклад, в Анкарі сотні демонстрантів розташувалися в міському парку і розпивали там алкогольні напої, протестуючи таким чином проти нещодавно введених обмежень на продаж і рекламу алкоголю. Ці акції протесту стали найбільшими в Туреччині за довгі роки.

Противники плану прем'єр-міністра Ердогана з реконструкції площі Таксім, біля якої знаходиться парк Ґезі, кажуть, що це одне з небагатьох зелених місць в центрі Стамбула, і знищити його вони не дадуть.

Але Ердоган в суботу виступив з різкою промовою, заявивши, що роботи пз реконструкції парку, де досі збереглися військові бараки часів Османської імперії, будуть продовжені.

"Це вперше у політичній історії Туреччини, коли мільйон осіб вийшли на площу Таксім, щоб заявити своє право на громадський парк", - заявив один з протестуючих, політолог Корай Чалишкан.

Правозахисна організація Amnesty International засудила дії поліції. "Влада Туреччини має заборонити поліції будь-яке надмірне застосування сили і негайно почати розслідування випадків зловживання", - заявив директор європейської та центрально-азіатської програми організації Джон Далхусейн.

Прем'єр-міністр Туреччини визнав, що поліція обрала силові методи помилково, і закликав негайно припинити протести, оскільки, за його словами, площа Таксім "не може бути територією, де екстремісти пускаються у всі тяжкі".

Реджеп Тайіп Ердоган перебуває при владі з 2002 року, і дехто у Туреччині вважає, що країна скочується до авторитаризму.

Члени Партії справедливості і розвитку позиціонують себе як поміркованих консерваторів і прихильників політичного ісламу. Сам Ердоган підкреслює, що вірний принципу світськості влади в Туреччині. !zn

Читайте також:

Протести в Туреччині: два демонстранти загинули, близько тисячі заарештовано

Молодіжний техно-парад у Швейцарії переріс у погроми і зіткнення з поліцією

Нічні заворушення у Швеції вийшли за межі Стокгольма