UA / RU
Підтримати ZN.ua

Британські чиновники чекають, що Трамп "прозріє" щодо ролі Росії в Сирії – The Times

В Лондоні сподіваються, що наступний президент зрозуміє помилковість своїх поглядів, коли отримає секретні дані розвідки.

Великобританія чекає, що наступний президент США Дональд Трамп піде стопами Бориса Джонсона і змінить свою думку щодо ідеї створити альянс з Росією і президентом Башаром Асадом проти "Ісламської держави", щойно отримає звіти розвідки.

Про це пише The Times, нагадуючи, що колишній мер Лондона, ставши міністром закордонних справ, підтримував пропозицію співпраці з Росією у Сирії. При цьому він звинувачував британців у тому, що вони нібито досі не відмовилися від "ментальності Холодної війни". І от після низки звітів від британських дипломатів і британських військових Джонсон змінив свою думку.

В документах йшлося про раціональність для британської політики підтримувати помірковану сирійську опозицію у боротьбі проти "Ісламської держави" і режиму Башара Асада, який разом з Росією скидає бомби на мирне населення. Також у звітах йшлося, що відмова Заходу підтримувати сирійських поміркованих опозиціонерів призведе до посилення радикалізації і створення союзу між терористами "Ісламської держави" і "Аль-Каїди".

Поворот у поглядах Джонсона за час його роботи на чолі британського МЗС був дуже великим. Ще в грудні минулого року він говорив про необхідність для Великобританії вступити в союз з Асадом і Путіним, щоб "усунути загрозу від ІДІЛ, а все інше – вторинне". Під час своєї першої телефонної розмови з російським міністром закордонних справ Сергієм Лавровим у липні він закликав до нормалізації відносин з Росією. Але тепер він підтримує жорстку політику щодо Москви, яку звинувачує у "варварських" військових злочинах, скоєних в Алеппо. Він також критикує Росію за атаки проти опозиційних груп, які борються проти "Ісламської держави" і яких підтримує Захід. Джонсон наполягає, що Асад "не легітимний" і не може представляти Сирію.

Тим часом, Дональд Трамп теж перейняв ідею створення союзу з Путіним і Асадом навіть з більшим ентузіазмом, ніж Джонсон раніше. У інтерв'ю для Wall Street Journal у п'ятницю він наполіг, що не змінить своєї позиції, додавши, що він також хоче відмовитися від передачі озброєнь поміркованій опозиції: "Ми й гадки не маємо, хто ці люди".

Читайте також: Трамп і Олланд узгодили позиції щодо України та Сирії

Британські чиновники сподіваються, що позиція Трампа почне змінюватися, щойно він отримає секретні звіти розвідки щодо дуже заплутаного конфлікту. Тим часом, британські дипломати готуються переконувати наступну адміністрацію у Вашингтоні у необхідності продовжити підтримку поміркованої опозиції в Сирії і наполягати на відставці Асада. Тим часом, у міністерстві закордонних справ Великобританії запевнили: "Британська політика щодо Сирії не змінилася через перемогу Трампа".

Раніше видання The Guardian писало, що Кремлю потрібно знайти причини для конфлікту з Трампом. Адже Кремль ризикує лишиться без вигаданого "американського ворога", на якого російська влада списувала всі пробелеми.

У свою чергу, видання Financial Times писало, що "велика угода" з Путіним буде коштувати Трампузанадто дорого. Директор Польського інституту міжнародних справ Марцін Заборовський вважає, що Трамп може піти на угоду з Путіним "в рамках існуючої системи". Оскільки новообраний президент США не може оцінити, якою мірою президент Росії прагне переписати весь період після холодної війни.

Перед виборами, екс-посол США в Україні Стівен Пайфер зауважував у коментарі для DT.UA, що в разі перемоги Трампа на виборах, американська політика зміниться не лише щодо України, а й щодо Європи і союзників по НАТО.