Відповідно до сформульованої урядом Німеччини оцінці позиції Великої Британії, уряд Британії висуває "неможливі вимоги" про доступ до баз даних Європолу на переговорах про майбутні відносини з ЄС, повідомляє The Guardian.
Оскільки переговори між двома сторонами поновилися на цьому тижні за допомогою відеодзвінків , британська сторона не тільки відмовилася продовжити перехідний період через пандемію COVID-19, але також заявила про прагнення продовжувати брати участь в угодах по обміну даними в масштабах ЄС, а також хоче розширити свій доступ до даних.
Згідно зі звітом уряду Німеччини про позицію Великобританії в переговорах по Brexit, Британія хоче "максимально наблизитися до позиції держави-члена", коли мова йде про роботу з Європолом, правоохоронним органом ЄС.
Це включало бажання продовжити доступ до центральної розвідувальної базі даних Європолу (EIS) - у німецькому звіту резюмується позиція ЄС, яка описується як "неможлива".
Інші схеми обміну даними, в яких Великобританія висловила зацікавленість, включають Шенгенську інформаційну систему (SIS II), базу даних, що використовується європейськими органами прикордонного контролю, яка включає близько 90 млн записів, а також обширний збір даних про пасажирів (PNR), яку британські парламентарії запропонували розширити на тих, хто подорожує на човнах і залізницею.
Британський запит про особливий доступ до цих баз даних голосно зустрінутий опозицією в Німеччині, яка до цих пір розглядалася, як сторона, що стримує британський вплив на переговорах, особливо, коли мова йде про захист даних.
Крістіан Петрі, представник по європейських справах соціал-демократичної партії (СДПН), яка формує уряд Німеччини з консерваторами Ангели Меркель, сказав Guardian, що він "дуже критичний" щодо британських претензій на рівні контролю і впливу на питання безпеки, які зазвичай призначаються для членів ЄС і країн шенгенської зони.
"Брекситери завжди засуджували ЄС за недемократичність", - сказав Петрі. "Тепер вони хочуть диктувати ЄС, як ми повинні організувати нашу внутрішню безпеку, це дійсно було б недемократично. Це було б не тільки "зняттям вершків", але й створило б фатальний прецедент. Якими аргументами ми могли б відповісти на побажання інших держав з подібними ідеями?"
Партія зелених Німеччини заявила, що Велика Британія може розраховувати на участь у схемах обміну даними тільки в тому випадку, якщо вона прийме стандарти ЄС щодо захисту даних і, отже, юрисдикцію Європейського суду. "В іншому випадку ми піддаємо небезпеці основні права наших громадян, чого ми не можемо допустити", - сказала Франциска Брантнер з "Німецьких зелених". "Права також супроводжуються обов'язками", додала вона.
Офіційні представники Великобританії на переговорах стверджували, що вони роблять прагматичну пропозицію про тісну співпрацю і що відмова від участі в цих пропозиціях призведе до взаємної втрати здатності боротися зі злочинністю і тероризмом.
Джерела припускають, що ті, хто стверджував, що Великобританія намагається отримати переваги членства, перебуваючи за межами ЄС, спотворюють британську позицію.
Головний парламентер Великобританії Девід Фрост неодноразово підкреслював, що його позиція ґрунтується на відносинах ЄС з іншими, так званими "третіми країнами", що не входять у блок.
Але деякі німецькі політики особливо обурені тим, що Велика Британія може продовжувати брати участь в Шенгенській інформаційній системі (SIS), оскільки рішення про дозвіл Великобританії брати участь у цій схемі п'ять років тому вже виявилося спірним.
Звіт Ради Європейського Союзу за 2018 рік показав, що Великобританія неправильно використовує базу даних, незаконно копіюючи секретну особисту інформацію та передаючи її американським компаніям.
"Британський уряд просто нахабно бажає взяти участь у найбільшій в Європі поліцейській базі даних, незважаючи на неодноразові порушення її правил", - заявив Андрій Хунко, представник по європейських справах у німецькій лівій партії Die Linke.
"Замість цього комісія повинна почати негайне виключення Британії з SIS, оскільки офіційні особи у Великій Британії, як і раніше, відмовляються розглядати список наявних проблем, складений Європейською комісією в січні". Хунко заявив, що його партія "чинитиме опір" британським пропозицій в Німеччині і на рівні ЄС.
Чиновники ЄС заявили, що переговори минулого тижня з питань торгівлі, поліції, судової співпраці та управління майбутніми відносинами не досягли якогось значного прогресу. "Існує прірва", - додав він.
Очікується, що головний дипломат ЄС з питань брексита Мішель Барньє представить безкомпромісну точку зору, коли виступить перед журналістами в п'ятницю.
Представник Міністерства внутрішніх справ Британії сказав, що: "Безпека і захист наших громадян є головним пріоритетом уряду, і ми тісно співпрацюємо з Європейським союзом, щоб досягти угоди про співробітництво між правоохоронними органами і правосуддям у кримінальних справах, яке працює для обох сторін".
За його словами, "Угода має надати операційним партнерам з обох сторін можливості, які допомагають захищати громадян і застосовувати до злочинців правосуддя - забезпечуючи безпеку всіх наших громадян".
Раніше, британську контррозвідку очолив колишній куратор по справі отруєння Скрипалів. Пропрацювавши 25 років в контррозвідці, уродженець шотландського міста Глазго - Кен Маккаллум замінить на посту глави MI5 Ендрю Паркера.
Також, чого хоче Дональд Трамп від американських спецслужб? Звільнення Майкла Аткінсона підкреслює прагнення президента отримати особисту лояльність співробітників розвідки.