Той факт, що президент США Дональд Трамп є практично патологічним брехуном і людиною, якій в цьому світі байдуже все, окрім того, що задовольняє її миттєві примітивні бажання, був очевидний з моменту його появи в публічному житті Нью-Йорка в якості торговця нерухомістю. Про це пише британська газета The Guardian в редакційній статті.
Певною мірою ці якості, а вірніше недоліки, допомогли йому перемогти на президентських виборах. Завдяки їм мільйони сердитих і збитих з пантелику американців асоціювали себе з персонажем Трампа в реаліті-шоу. Але цими рисами американського президента користуються більш розумні гравці, від президента РФ Володимира Путіна до мільярдерів братів Кох. Вони послідовно використовують Трампа для просування власних інтересів та ослаблення позицій США на міжнародній арені. Тому одне з головних питань, що випливає з його успіху, полягає в тому, чи заплатить він сам за свою брехню і помилки, або це доведеться зробити Сполученим Штатам і всьому світові.
Можлива відповідь на це питання стає ясніше у міру просування розслідування спеціального прокурора Роберта Мюллера щодо російського втручання в американські президентські вибори 2016 року і паралельного розслідування прокуратури Нью-Йорка у справі колишнього особистого адвоката Трампа Майкла Коена. Того самого Коена, який колись говорив, що готовий "отримати кулю" за президента США, і одержував за свою відданість 500 тисяч доларів на рік.
Але коли прокурори притиснули Коена, юрист виявив, що відданий насамперед своїй родині, а не Трампу. Незважаючи на це прозріння, йому загрожує понад 4 років тюремного ув'язнення за ухилення від сплати податків, фінансове шахрайство і участь в організації грошових виплат жінкам, які стверджували, що мали зв'язки з президентом США, в обмін на їх мовчання. Він також брехав в Конгресі про наміри Трампа під час передвиборної кампанії щодо будівництва Trump Tower в Москві. Тим часом керівникові виборчої кампанії Трампа Полу Манафорту загрожує до 10 років в'язниці: спецпрокурор Мюллер звинувачує його в тому, що вже після укладення угоди зі слідством про співпрацю Манафорт продовжував брехати команді розслідувачів про гроші, отримані від українських олігархів, за лобіювання їхніх інтересів.
У неділю Трамп оголосив про відставку глави апарату Білого дому Джона Келлі. Він піде з поста в кінці місяця. Він розглядався зовнішнім світом в якості людини, що чинить "дорослий" стримуючий вплив на американського президента. За підрахунками журналістів, за два роки президентства Трампа його адміністрацію залишили загалом 28 осіб.
Раніше журналіст Боб Вудворд випустив книгу під назвою "Страх: Трамп у Білому домі". За словами автора, вона заснована на сотнях годин інтерв'ювання людей, які мають безпосереднє відношення до президентства Трампа. У ній Келлі нібито називав президента США "ідіотом": "Він ідіот. Марно намагатися переконати його в будь-чому. Він злетів із котушок. Ми в божевільні". Сам голова адміністрації президента Сполучених Штатів, як і низка інших високопосадовців, згодом публічно заперечував нищівні характеристики господаря Білого дому.
Той, кого раніше називали "дорослим" в адміністрації – екс-держсекретар США Рекс Тіллерсон, вперше після відставки виступив з промовою, відкрито критикуючи президента. "Я часто говорив йому: пане президент, я розумію, що ви хочете зробити, але так чинити не можна. Це протизаконно", - сказав він. У відповідь Трамп назвав колишнього держсекретаря "тупим як пробка" і "до біса ледачим".
Нещодавно Трамп призначив колишню журналістку телеканалу Fox News і прес-секретаря Державного департаменту Хізер Нойерт постійним представником США при ООН. Вона, певно, знає більше про закордонні справи, ніж президент.
Всі ці сторони свого характеру Трамп демонструє протягом багатьох років. Немає більш переконливих доказів невігластва і брехливості президента вкупі з твердою вірою в тупість своєї аудиторії, ніж його власні твіти і публічні висловлювання. Тепер настав момент, коли його неадекватність і нестача інтелекту стали завдавати шкоди навіть його власним союзникам. Його хаотичні і імпульсивні кроки в торговій війні з Китаєм призвели до дестабілізації фондових ринків у всьому світі. Як довго його партія буде продовжувати захищати Трампа? Республіканські призначенці отримали більшість у Верховному суді. Для імпічменту проти нього повинні будуть проголосувати 20 сенаторів-республіканців. Найбільш страшним аспектом нинішньої ситуації є те, що його виживання на посаді президента залежить не від закону, який він присягнув дотримуватися, а від політики.
У середині липня офіс спеціального прокурора Роберта Мюллера розкрив схему злому російськими хакерами виборчої системи США для втручання у вибори 2016 року.
13 липня Міністерство юстиції США висунула офіційні обвинувачення 12 співробітникам військової розвідки Росії за втручання у вибори президента США. Російських спецслужбістів звинуватили у зломі електронної пошти керівництва Демократичної партії. У ФБР заявили про те, що наполягатимуть на екстрадиції обвинувачених. У Росії продовжують заперечувати втручання у вибори президента США.