UA / RU
Підтримати ZN.ua

Справа Бостонського душителя: помер співкамерник серійного маніяка і з'явилась гіпотеза, що він – той самий душогуб

В одній з найрезонансніших кримінальних справ XX століття жертвами стали 13 самотніх жінок віком від 19 до 85 років. Після актів сексуальної наруги їх всіх задушили. 

Джордж Нассар, двічі засуджений убивця, який сказав, що його колишній співкамерник Альберт ДеСальво зізнався йому, що він убив 13 жінок, смерть яких на початку 1960-х приписували Бостонському душителю, помер 3 грудня 2018 року, в тюремній лікарні в Бостоні. Факт смерті співкамерника колись найбільш розшукуваного злочинця Америки залишився поза увагою з боку медіа. Цьому приділили увагу в світлі виходу цьогоріч тематичного фільму, а також появи гіпотези, що Нассар сам був тим самим душителем (а ДеСальво вбивства собі приписав). Ім'я останнього в середині минулого століття не сходило зі сторінок газет на тлі серії вбивств, які сколихнули американське місто і згодом отримали чимало інтерпретацій в масовій культурі. Історію переповідає The New York Times. 

Читайте також: Вбивство без втручання людини: в Гаазі стартує саміт щодо штучного інтелекту і війни

Вбивства і терор щодо жінок стали ширитися в  місті з 1962 по 1964 роки, і ім’я ДеСальво стало синонімом Бостонського душителя в газетах і на телебаченні, а також в однойменному фільмі 1968 року. Це не  єдина екранізація, у 2023 році анонсований вихід ще одного фільму - з Кірою Найтлі, картина показує цю моторошну кримінальну історію та вплив преси на висвітлення такого роду подій та притягнення вбивці до відповідальності. 

Читайте також: Звинувачення Болдвіна у вбивстві Гатчинс пом'якшили, скоротивши можливий термін ув'язнення – Reuters

У фільмі, що має з'явитись на широких екранах цьогоріч, у постскриптумі стверджують, що «Джордж Нассар досі перебуває у в’язниці в Массачусетсі». Постскриптум фільму зацікавив Сару Вайнман, журналістку з кримінальних справ та авторку блогу Crime & Mystery (Злочин і таємниця) в The New York Times: «Якби він справді був живий, Нассару було б близько 90 років», — написала вона в електронному листі. «Враховуючи, що під час останнього інтерв’ю в 2018 році у нього виявили рак у термінальній стадії, ймовірність того, що він все ще живий, здавалася мізерною». Її дзвінок у виправний департамент штату Массачусетс підтвердив його смерть, хоча деталі надали не відразу.

Читайте також: Вбивство нобелівця людьми диктатора Піночета: нові деталі смерті Пабло Неруди

Тюремне зізнання, яке  ДеСальво зробив Нассару в 1965 році, було одним із кількох, які згодом зробили його  основним підозрюваним у справі Бостонського душителя, хоча він ніколи не був звинувачений у цих злочинах. Містер Нассар принаймні двічі публічно розповідав свою історію про це зізнання.

Треба уточнити, що в слідства були небезпідставні сумніви щодо того, чи був ДеСальво єдиним виконавцем убивств Бостонського душителя. Попри його зізнання декілька факторів спричинили сумніви в причетності до особи серійного вбивці, враховуючи те, що злочини мають певний тип жертви та метод вбивства: жінки, убиті «душителем», належали до різних вікових та етнічних груп, і їх убивали різними методами.

У 1995 році Нассар нагадав в інтерв’ю The Boston Globe, що ДеСальво описав вбивства 30 років тому, коли вони йшли бетонним коридором у державній лікарні Бриджвотер у Массачусетсі, де обидва чоловіки були ув’язнені та проходили психічні обстеження. ДеСальво утримували за непов'язаними звинуваченнями у збройному пограбуванні, нападі та сексуальних злочинах за участю чотирьох жінок.

«Він почав описувати злочин і спостерігав за моєю реакцією, щоб побачити, чи це не надто огидно мені слухати», — сказав Нассар. «Деякі з них були жахливими, особливо злочини, пов’язані з ударом ножа під груди жінки в Кембриджі. Але я був там не для того, щоб засуджувати».

ДеСальво вбили, зарізавши ножем у 1973 році у його ліжку в лікарняному крилі в'язниці штату Уолпол (нині Массачусетська виправна установа-Сідар-Джанкшн).

Після втрати основного підозрюваного, поліція мала ще інших у справі Душителя — принаймні шістьох на певний момент, — але ніхто так і не постав перед судом.

Читайте також: В Італії засудили 70 членів наймогутнішого мафіозного угруповання "Ндрангета". Вони мали схеми і в Україні

Вцілілі жертви впізнали нападника не в ДеСальві, а в його співкамернику

Однак у 2013 році ДеСальво пов’язали з одним із злочинів Бостонського Душителя. Сперму в квартирі Бікон Хілл, де  остання з 13 жертв Мері Салліван була зґвалтована та вбита, зіставили ​​з ексгумованими останками  ДеСальви.

 Нассара деякий час вважали підозрюваним у вбивствах. Згідно зі статтею The Globe, щонайменше дві жінки, які втекли від Бостонського душителя, були доставлені в Бріджвотер і впізнали нападника в містері Нассарі, а не в містері Де Сальво.

Читайте також: На Сицилії затримали найневловимішого мафіозі

Окрім вищезгаданого цьогорічного фільму з Кірою Найтлі, образ печально відомого бостонського душогуба ще неодноразово висвітлений у масовій культурі: