UA / RU
Підтримати ZN.ua

Боррель і Блінкен обговорили в Брюсселі виконання ядерного угоди з боку Ірану

Іран уникає своїх зобов'язань за ядерною угодою і стає джерелом стурбованості.

Верховний представник ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель і державний секретар США Ентоні Блінкен обговорили проблеми Ірану і Афганістану, за якими сторони готові співпрацювати, передає "Інтерфакс-Україна".

За словами Борреля, під час його переговорів з Блінкеном обговорювався Іран і, зокрема, Спільний всеосяжний план дій (СВПД), який є ключовим елементом багатосторонньої дипломатії.

"Той факт, що Іран віддаляється від своїх зобов'язань за цією угодою залишається, звичайно, джерелом стурбованості. Ми повністю підтримуємо роботу МАГАТЕ", - сказав дипломат.

При цьому він уточнив, що радий тому, "що державний секретар знову запевнив, що США налаштовані працювати спільно з ЄС над поверненням США в цю угоду з Іраном".

Боррель і Блінкен висловили стурбованість тим, що Іран продовжує відступати від своїх зобов'язань і заявили про свою повну підтримку роботи експертів МАГАТЕ, які контролюють їх дотримання.

Держсекретар підтвердив готовність США до "змістовної дипломатії з метою взаємного повернення до повного виконання ядерної угоди з боку США і Ірану".

"Обидві сторони висловили підтримку тривалим дипломатичним зусиллям і контактам Високого представника як координатора з питань JCPOA з усіма партнерами, щоб забезпечити повне виконання ядерних зобов'язань в рамках JCPOA і зобов'язань по зняттю санкцій. США висловлюють готовність брати участь в змістовних дискусіях з цією метою", - додали вони.

Також, за словами Борреля, сторони обговорили питання зміцнення мирного процесу в Афганістані.

"Ми хочемо посилити нашу співпрацю в зміцненні мирного процесу, щоб бути впевненими в збереженні досягнень демократії і щоб направити країну на шлях довгострокового процвітання", - резюмував верховний представник ЄС.

Читайте також: Байден продовжує на рік санкції проти Ірану

Ядерна угода, яка була підписана в 2015 році, була націлена на стримування Ірану від розробки ядерної зброї. Угода вимагала від Тегерана обмежитися виробництвом низькозбагаченого урану, придатного тільки для цивільних цілей, в обмін на зняття міжнародних санкцій.

Після того як за президентства Дональда Трампа США в односторонньому порядку вийшли з угоди в 2018 році, в Тегерані заявили, що більше не відчувають себе зобов'язаними.

На початку лютого президент США Джо Байден заявив, що не має наміру знімати санкції з Ірану, поки Тегеран не припинить роботи зі збагачення урану. Верховний правитель Ірану ятолла Алі Хаменеї демонстративно відмовився виконувати цю умову і висунув свою: спочатку зняття санкцій, а потім в Тегерані «подумають», чи виконувати свої зобов'язання в рамках угоди з атому.

Кром того, МАГАТЕ підтвердило, що Іран зробив кроки зі збагачення урану і виробництва металевого урану.

У січні минулого року влада Ірану оголосила про п'ятий, остаточний крок відходу від ядерної угоди. СВПД був підписаний Іраном і шістьма іншими учасниками угоди в 2015 році, однак в 2018 році президент США Дональд Трамп оголосив про вихід з угоди та відновлення жорстких економічних санкцій проти Ірану. У зв'язку з цим Тегеран почав поетапне скорочення своїх зобов'язань за СВПД.

Лідери держав Європейського Союзу висловилися за збереження ядерної угоди з Іраном. Президент Ірану Хасанн Рухані висунув вимогу скасування американських санкцій для цього.

Детальніше про те, чому Іран підвищує ядерні ставки, читайте в статті Олексія Їжака "Уран і санкції".