UA / RU
Підтримати ZN.ua

Болтон розпочав дводенний візит до Росії, зустрінеться з Лавровим і Путіним

Ключовою темою розмов стане подальша доля Договору про РСМД.

Радник президента США Дональда Трампа з питань національної безпеки Джон Болтон у понеділок, 22 жовтня, розпочинає дводенний офіційний візит до Росії, повідомляє "Радіо Свобода". Під час візиту до Москви він зустрінеться з президентом РФ Володимиром Путіним і міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим.

Речник президента РФ Дмитро Пєсков підтвердив, що Путін прийматиме Болтона, проте не у понеділок. Очікується, що в перший день візиту радник президента США зустрінеться з очільником МЗС Росії.

Як раніше повідомляли американські ЗМІ, ключовою темою розмов Болтона, Лаврова і Путіна стане Договір про ліквідацію ракет середньої и малої дальності (РСМД). Президент США Дональд Трамп повідомив про намір вивести країну з нього.

Заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков у коментарі агентству "Інтерфакс" наголосив на тому, що очікує від радника президента США "професійного уточнення точного значення" позиції Трампа щодо договору 1987 року. І назвав односторонній вихід США з цього договору "дуже небезпечним" і таким, що "призведе до військово-технічної відповіді".

Договір про ліквідацію ракет середньої і малої дальності - це безстроковий договір, підписаний 8 грудня 1987 року між США і СРСР. Він передбачає, що його підписанти беруть на себе зобов'язання не виробляти, не випробувати і не розгортати балістичні та крилаті ракети наземного базування середньої (1000-5500 км) та малої (500-1000 км) дальності. Після розвалу СРСР Росія взяла на себе всю повноту відповідальності за укладений договір.

У п'ятницю, 19 жовтня, Трамп у розмові з журналістами звинуватив Росію в порушенні Договору про РСМД і повідомив про намір вивести з нього Сполучені Штати. Зокрема, мова йшла про російську ракетну систему 9M729, існування якої РФ тривалий час заперечувала, проте згодом все ж визнала, але більш детальних подробиць про нову ракету не надала.

Наміри США підтримало Міністерство оборони Великої Британії. "Наш близький і довготривалий союзник це, звичайно, Сполучені Штати, і ми рішуче підтримуємо США в тому, щоб наполегливо донести чіткий сигнал: Росії слід поважати зобов'язання за договором, який вона підписала", наголосив міністр оборони Великобританії Гевін Вільямсон.

У НАТО також поклали на Росію відповідальність за односторонню денонсацію договору Сполученими Штатами. "На саміті НАТО у липні союзники зі США заявили про виконання умов договору, тоді як дії Росії щодо їх виконання упродовж багатьох років викликали цілий спектр сумнівів", - наголосили в Альянсі.

Своєю чергою у німецькому Бундестазі назвали договір "стрижнем європейської структури безпеки" и наголосили на тому, що його денонсація поставить Європу у скрутне становище. Статс-міністр МЗС Німеччини Нільс Аннен закликав Європу перешкоджати нарощуванню ядерного арсеналу, а Росію - продовжувати виконувати договір в односторонньому порядку.

На думку міністра закордонних справ Німеччини Гайко Мааса, через відповідне рішення президента США під загрозою опинився ще один російсько-американський договір – Договір про скорочення стратегічних наступальних озброєнь (СНО-3), який було підписано у 2010 році (набув чинності у 2011). Згідно з документом, Росія та США повинні були скоротити сумарну кількість ядерних боєзарядів на третину.

Докладніше про нову зброю президента Росії і ситуацію навколо Договору про РСМД читайте у матеріалах Антона Міхненка ""Диво-зброя" Путіна, або Кругообіг історії" і "Договір "без ручки""у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".