UA / RU
Підтримати ZN.ua

Болтон хотів попередити адвокатів Білого дому про спроби тиску на Зеленського

Ще до скандального дзвінка 25 липня, екс-радник Білого дому з питань нацбезпеки був настільки стурбований планами натиснути на Україну, що доручив повідомити про ситуації юристів.

Колишній радник президента США Дональда Трампа з питань національної безпеки Джон Болтон особисто передав екс-радниці Трампа з Росії та Євразії Фіоні Хілл зателефонувати адвокатам Білого дому, щоб попередити їх про можливі спроби тиску на Україну в обмін на розслідування справи Джо Байдена, повідомляє The Hill.

Дану інформацію, Хілл надала законодавцям спецкомитете з розвідки Палати представників Конгресу США.

За словами Хілл, Болтон дав їй вказівку поінформувати про події юрисконсультів в РНБ ще до телефонної розмови між президентами Трампом і Зеленським, який відбувся 25 липня. Як зазначається, мова йшла про те, що Джуліані тісно співпрацював з главою адміністрації Трампа Міком Малвани над "шахрайської операцією з правовими наслідками". Сам він наполягав на тому, що ніякого відношення до цього не має.

Згідно показань Хілл, Болтон був вкрай незадоволений діяльністю адвоката американського лідера. "Я не беру участь в якій-небудь операції з наркотиками, яку готує Джуліані", - сказав він екс-радниці з РФ.

Екс-помічник Трампа з національної безпеки, порівнював діяльність Джуліані на Україні з підготовкою угоди з продажу наркотиків і розпорядився, щоб Хілл повідомила про ситуацію юрисконсультів в Службу Нацбезпеки. При цьому Болтон наполягав, що не має відношення до справ Джуліані.

Також Болтон назвав Джуліані "ручною гранатою", яка рано чи пізно вибухне. У липні у Болтона нібито сталася суперечка про Джуліані з постпредом США при Євросоюзі Гордоном Сондландом.

11 жовтня, дипломат Марі Йованович, яка очолювала посольство США в Києві в 2016-2019 роках, дала свідчення і заявила, що її звільнили з посади на вимогу президента Дональда Трампа.

Відзначимо, що напередодні в Конгрес для дачі показань викликали п'ять співробітників Держдепартаменту, які працювали з Україною. Держсекретар Майк Помпео висловився категорично проти допиту дипломатів і надання конгресменам документів Держдепартаменту. Однак 3 жовтня конгресмени допитали Курта Волкера. Колишній спецпредставник Держдепартаменту США по Україні протягом 10 годин в закритому режимі відповідав на їх питання.

Як повідомлялося, 26 вересня у США оприлюднили скаргу співробітника розвідки на дії Дональда Трампа під час розмови з Володимиром Зеленським. Інформатор підозрюєв Трампа у використанні свого становища для втручання в президентські вибори 2020 року. У скарзі сказано, що президента США тиснув на президента України, наполягаючи на розслідуванні щодо Джо Байдена, ймовірного кандидата в президенти від Демократичної партії, і його сина Хантера. А оточення Трампа намагалося заблокувати стенограму розмови, помістивши її до сховища інформації про таємні операції розвідки.

Також повідомляється, що адвокат Трампа Рудольф Джуліані в приватному порядку контактував з керівником Офісу президента Андрієм Богданом і тодішнім в.о. голови СБУ Іваном Бакановим, а також літав до Мадрида для зустрічі з помічником Зеленського Андрієм Єрмаком.

25 вересня, в день зустрічі Володимира Зеленського з Дональдом Трампом у Нью-Йорку, Білий дім оприлюднив розшифровку їхньої липневої телефонної розмови.

Міністерство юстиції вивчило документ і не знайшло в словах Трампа ознак порушення федерального законодавства.

Однак це не переконало представників Демократичної партії в нижній палаті Конгресу в необхідності відмовитися від ідеї імпічменту. Про початок процедури спікерка Палати Представників Ненсі Пелосі повідомила 24 вересня.

3 жовтня конгресмени допитали Курта Волкера. Колишній спецпредставник Держдепартаменту США по Україні протягом 10 годин в закритому режимі відповідав на їхні питання.

Детальніше про скандал, помилки Зеленського у спілкуванні з Трампом їх наслідки для України читайте в матеріалі Юлії Мостової "Між стільцями" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".