UA / RU
Підтримати ZN.ua

Bloomberg: Зеленському в розмові з Сі Цзіньпіном варто наполягати на двох речах

Український президент може використати слова китайського лідера проти нього самого.

Цього тижня відбудуться дві найбільш насичені розмови. І в кожній з них буде брати участь лідер Китаю Сі Цзіньпін. Одну з них він проведе з російським колегою Владіміром Путіним в Москві. А іншу - з президентом України Володимиром Зеленським у найближчі кілька днів. Щоправда цей діалог відбудеться за допомогою телефонного чи відеозв’язку.

За своїм тоном друга розмова точно буде пишномовною і незграбною. По-суті вона навряд чи принесе великі результати, а може їх і взагалі не буде. Однак, деталі будуть мати наслідки як для української оборони від Росії, так і для глобальної дипломатії і світового порядку. Як Зеленському підійти до розмови з Сі Цзіньпіном? Про це в статті для Bloomberg пише оглядач і колишній головний редактор Handelsblatt Global Адреас Клутх.

Сі Цзіньпін, який нещодавно продовжив своє правління на третій термін, намагається добитися чотирьох речей. По-перше, на глобальному рівні він хоче дати відсіч США, які звинувачує ув спробі стримати підйом Китаю. По-друге, китайський лідер хоче виставити себе світовим миротворцем і чесним посередником, особливо перед аудиторією на Глобальному Півдні. По-третє, він хоче не допустити, щоб російська війна проти України переросла в ядерний конфлікт. І останнє - Сі Цзіньпін хоче закріпити власне тлумачення суверенітету в ролі головного принципу глобальної політики, націлюючись при цьому на Тайвань.

Щодо першої мети, тут Сі Цзіньпін досі вважає Путіна корисним помічником, повну поразку якого в Україні не можна допустити. Звідси випливає і його візит в Москву, а також всі натяки на військову допомогу. Переслідуючи другу мету, а саме виставити себе миротворцем, Пекін минулого місяця опублікував роздуту «Концепцію Ініціативи глобальної безпеки», після якої з’явився документ під назвою «Політичне врегулювання кризи в Україні», який містив 12 пунктів. Сі Цзіньпін також збільшив свій дипломатичний авторитет, коли Китай допоміг Ірану і Саудівській Аравії залагодити окремий конфлікт. Тут, китайський лідер може зіграти корисну роль, зважаючи на його вплив на Путіна.

Читайте також: Путін розраховував на більше: в ISW підсумували результати візиту Сі Цзіньпіна до Москви

В четвертій меті - закріпити своє визначення суверенітету і територіальної цілісності - ситуація складніша. Сі Цзіньпін хоче, щоб світ визначив, хто суверенний, а хто ні. І він відносить Тайвань до другої категорії. Формально Пекін і Тайбей згодні, що існує лише один Китай. Однак, вони розходяться у поглядах на його назву і форму правління. Навіть США дотримуються «Політики одного Китаю». Тож коли б Сі Цзіньпін не згадував слова «суверенітет» і «територіальна цілісність», він дивиться на Вашингтон і говорить йому: «Тримайтеся подалі від наших справ у нашій провінції Тайвань».

Автор припускає, що ця ж таки повага до територіальної цілісності повинна була б змусити Сі Цзіньпіна стати на бік України і засудити вторгнення Путіна. Країна незалежна з 1991 року і має членство в ООН (на відміну від Тайваню). На папері Росія теж визнає Україну. В 1994 році Москва навіть дала Києву гарантії щодо територіальної цілісності і безпеки в обмін на українські ядерні боєголовки, які залишилися в спадок від СРСР.

«Але Китай не засудив російську війну. Це виставляє Сі Цзіньпіна лицеміром, а не чесним посередником. Промовчавши про перший пункт свого ж мирного плану, який говорив про територіальну цілісність, він не може просувати інші пункти: від «припинення бойових дій» до «відновлення мирних переговорів»», - йдеться в статті.

Перед візитом Сі Цзіньпіна в Москву китайські ЗМІ опублікували статтю Путіна, в якій він стверджував, що для початку переговорів Україна повинна змиритися з незаконною російською анексією українських територій. Якщо Сі Цзіньпін буде схиляти Зеленського до переговорів на такій основі, тоді китайський лідер точно не вірить в суверенітет взагалі. Такі переговори будуть капітуляцією перед агресією.

Тож як Зеленському відповісти на телефонний дзвінок Сі Цзіньпіна? У нього вже є певний досвід у веденні справ з пихатими лідерами великих держав, які намагаються ним маніпулювати. Щоправда, в 2019 році на іншому боці слухавки був тогочасний президент США Дональд Трамп, який намагався натиснути на Зеленського і змусити його почати розслідування проти Джо Байдена. Якимось чином український президент зміг зберегти дипломатичну позицію. Така ж стійкість йому знадобиться тепер з Сі Цзіньпіном. Просто відкинути китайські виверти - не варіант.

Читайте також: Bloomberg: Розмова Сі Цзіньпіна і Путіна про газ покаже, наскільки «безмежна» їхня дружба

Тому що Київ веде не лише фізичну війну, а й битву наративів, щоб завоювати моральну, економічну і військов упідтримку усього світу. І від Глобального Півдня до симпатиків Путіна на Заході, - надто багато впливових людей готові вручити перемогу російській пропаганді.

«Зеленському варто визнати, що Сі Цзіньпін насправді шукає звукових епізодів, які б виставили його в хорошому світлі. Тож українському президенту варто дати йому щось таке, але зосередитися на першому пункті мирного плану самого Сі Цзіньпіна. Під час телефонної розмови Зеленський повинен наполягати на суверенітеті і територіальній цілісності своєї країни як на основі подальших переговорів, щоб китайський лідер схвально кивав. Зрештою, це ж те, до чого закликає Пекін, чи не так?» - пише оглядач.

Якщо Сі Цзіньпін блефує, Зеленський може викрити цей блеф. Якщо ж ні, тоді з цього може щось вийти.