UA / RU
Підтримати ZN.ua

Bloomberg: Війна Путіна проти України нашкодила Китаю, але не варто чекати, що Сі Цзіньпін відвернеться від Росії

Чим слабші обидва лідери, тим більше у них стимулів продовжувати підтримувати тісні відносини.

Очікується, що цього тижня Владімір Путін відвідає Китай. Це буде перша його поїздка з моменту, як він і Сі Цзіньпін оголосили про дружбу «без обмежень» між їхніми країнами в лютому 2022 року, якраз напередодні вторгнення Росії в Україну. Ознаки напруженості в цьому партнерстві стають дедалі очевиднішими.

Але ця напруга, швидше, змушує їх ще більше зблизитися, - пише в статті для Bloomberg китайсько-американський політолог Міньсінь Пей.

До того, як Путін і Сі Цзіньпін підписали спільну декларацію, деякі з найавторитетніших американських зовнішньополітичних мислителів закликали США дотримуватися стратегії «зворотного Ніксона», тобто намагатися вирвати Росію з обіймів Китаю. У деяких колах ця надія залишається дуже живою. Навіть кандидат у президенти від Республіканської партії Вівек Рамасвамі нещодавно висловив ідею дозволити Росії залишити собі окуповані частини України як винагороду за те, що вона зійде з китайської орбіти.

Однак, на думку автора, в російсько-китайських відносинах можна помітити деякі тріщини. Невдале вторгнення Росії зробило країну слабшою, більш ізольованою і більш залежною від Китаю. Нерівноправне партнерство за своєю суттю важко підтримувати, як показав бурхливий китайсько-радянський союз у 1950-х роках. Більше того, навіть попри те, що Китай кинув Росії економічний рятувальний круг, Путін, мабуть, розчарований рішенням Сі Цзіньпіна не надавати летальну допомогу його розбитим військовим.

Читайте також: Блінкен та Ван І провели телефонну розмову: Китай заявив про ознаки стабілізації відносин із США

Неспровокована агресія Путіна і її геополітичні наслідки також оголили більш фундаментальні тріщини між двома країнами. Як зростаюча держава, що наближається до рівня США, Китай вважає за краще терпляче і методично нарощувати свій вплив. На противагу цьому, Росія, що опинилася в стані незворотного занепаду, вбачає в швидкій конфронтації єдиний спосіб зберегти свій статус великої держави.

«Ризикована гра Путіна вже призвела до сейсмічних потрясінь, які послабили геополітичну позицію Китаю. Щоправда, конфлікт змусив США витратити майже 77 мільярдів доларів на допомогу Україні. Ці гроші в іншому випадку могли б піти на посилення військового потенціалу США, спрямованого проти Китаю. Водночас війна штовхнула Європу в обійми США і, враховуючи підтримку, яку Пекін надає Москві, посилила настрої проти Китаю на континенті», - зауважує Міньсінь Пей.

Довгострокова стратегічна мета Китаю - послабити західний альянс або, як мінімум, забезпечити нейтралітет Європи в китайсько-американському суперництві. Путін фактично зробив цю мету недосяжною в найближчому майбутньому.

Проте, навіть незважаючи на те, що витрати на китайсько-російське зближення поки що переважають його вигоди для Китаю, Сі Цзіньпін не збирається відмовлятися від Путіна зараз. З одного боку, війна в Україні погіршила становище як Росії, так і Китаю, і тепер вони потребують один одного ще більше, ніж раніше.

Читайте також: ЄС планує оголосити про розслідування проти китайських виробників сталі — FT

«Демонстрація здатності Заходу запровадити руйнівні економічні санкції та мобілізувати військові ресурси для допомоги Україні стала шокуючим нагадуванням Путіну і Сі Цзіньпіну про те, що Захід зберігає неперевершену матеріальну міць. У них немає шансів оскаржити західне домінування, якщо вони не будуть триматися разом», - пояснює експерт.

З точки зору Китаю, фактична втрата європейського стратегічного нейтралітету має бути компенсована ще міцнішим зв'язком з Росією та іншими державами. Це пояснює, чому Китай активізував зусилля, спрямовані на завоювання Глобального Півдня.

Найбільш критичним є те, що китайсько-американські відносини погіршилися до непоправного стану, не в останню чергу через рішення Сі Цзіньпіна стати на бік Путіна. Навіть у той час, коли в Україні точаться бої, стратегія національної безпеки США вважає Китай, а не Росію, найбільшим суперником Америки. Хоча президент Джо Байден намагається запобігти переростанню американо-китайського суперництва у відкритий конфлікт, встановлюючи «захисні бар’єри» у відносинах, Пекін розглядає такі зусилля як димову завісу для «всебічного стримування, оточення і придушення Китаю».

«Новий стратегічний імператив Китаю полягає в тому, щоб утримати Росію в грі якомога довше. Дійсно, чим слабшою стає Росія, тим більше у Китаю буде стимулів підтримувати її. Альтернативний сценарій - це Китай, що стоїть сам на сам проти США та їхніх союзників, і Сі Цзіньпін зробить все можливе, щоб уникнути цього», - йдеться в статті.

Читайте також: Білий дім готується до зустрічі Байдена з Сі Цзіньпіном у листопаді — Washington Post

На думку Міньсінь Пей, китайсько-російське стратегічне партнерство, швидше за все, збережеться на найближчі 10 років. Тому Захід вчинив би мудро, якби не витрачав зусиль на спроби розірвати його. Натомість його пріоритетом має бути уникнення прямого військового конфлікту з будь-яким із супротивників шляхом поєднання стримування і дипломатії.

Наразі настрої Заходу схиляються на користь першого, а не другого. Перевагу жорсткої сили можна зрозуміти, зважаючи на брутальне вторгнення Росії та погрози Китаю щодо Тайваню. Але стримування без дипломатії може зробити війну більш імовірною, оскільки всі сторони все більше переконуються в тому, що конфлікт неминучий.