США попередили, що Північна Корея заплатить ціну за надання Росії зброї для використання у війні проти Україні. І це застереження прозвучало перед очікуваною зустріччю Кім Чен Ина і Владіміра Путіним на Далекому Сході Росії.
«Але у Вашингтона небагато важелів впливу, щоб утримати двох найбільш непримиренних геополітичних ворогів західного світу від поглиблення зв’язків», - пише Bloomberg.
Видання нагадує, як радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що допомога в озброєнні армії Путіна не дуже добре відобразиться на Північній Кореї, і США «шукатимуть можливості, щоб відговорити» режим Кіма від такого кроку.
Це розпливчасте формулювання підкреслило, що у Вашингтона небагато варіантів, щоб змінити розрахунок КНДР. Велика кількість американських санкцій протягом багатьох років не змогла зупинити Пхеньян і не дозволити йому прискорити програму зі створення ядерної зброї і балістичних ракет. Також північнокорейська сторона заперечує звинувачення Білого дому в тому, що Північна Корея вже відправила артилерійські снаряди зі своїх запасів на допомогу Москві.
«Чи маємо ми важелі впливу на Північну Корею? Не треба бути нейрохірургом, щоб зрозуміти, що відповідь: точно ні. У нас немає жодних важелів впливу на Північну Корею, якщо тільки ми не хочемо почати вживати заходів, які можуть призвести до війни, таких як перехоплення їхніх кораблів», - сказав Джоел Віт, колишній співробітник Держдепартаменту, який вів переговори з північнокорейськими чиновниками.
Нездатність Вашингтона змусити Пхеньян змінити геополітичний курс за допомогою санкцій підкреслює складний характер економічного державного управління США в епоху, коли країни, компанії та окремі особи, що потрапили під санкції, можуть продовжувати вести бізнес у тіньових секторах світової економіки. Те, що Росія зараз звертається до Північної Кореї та Ірану за боєприпасами і безпілотниками відповідно, також свідчить про іноді непередбачувані наслідки економічних санкцій. Адже такий тиск США - це те, що об’єднує ці три країни.
Але це також багато говорить про жахливе становище Росії у війні, яку Путін очікував легко виграти, - сказав адмірал Тоні Радакін, який очолює Штаб оборони Великої Британії.
«Якщо ви - Росія, і ваш спосіб впоратися з цим - це продовжувати загравати з такими країнами, як Іран і Північна Корея, то це відчайдушно», - сказав Радакін під час виступу в Інституті Гудзона у Вашингтоні в четвер.
Росія буде не єдиною стороною, яка виграє, якщо Путіна і Кім укладуть угоду. За свою послугу Пхеньян, ймовірно, попросить російську підтримку для своїх програм зі створення звичайних озброєнь і, можливо, передових технологій для супутників, атомних підводних човнів і балістичних ракет. Про це йдеться в аналізі Центру стратегічних і міжнародних досліджень.
«Навіть технічна підтримка з боку російських військових для просування або модернізації звичайних збройних сил Північної Кореї може підштовхнути Кім Чен Ина до більш агресивного, навіть летального застосування сили. Сполучені Штати та їхні союзники мають обмежені політичні можливості для вирішення цього нового виклику», - йдеться в доповіді.
Це не завадило Вашингтону неодноразово попереджати Північну Корею про необхідність відмовитися від планів озброїти Росію. Речник Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі заявив, що Росія була змушена звернутися до «режимів-ізгоїв» по зброю «частково через широкі санкції і експортний контроль, які ми запровадили».
Кірбі вказав на санкції від 16 серпня проти трьох організацій як на доказ того, що США «продовжуватимуть виявляти, викривати і протидіяти спробам Росії придбати військове обладнання» в КНДР. У березні США також наклали санкції на громадянина Словаччини за сприяння російсько-північнокорейським угодам з продажу зброї.
Багатосторонні зусилля в ООН також зазнали невдачі, враховуючи тісні відносини Північної Кореї з Китаєм і Росією, які залишаються постійними членами Ради Безпеки ООН і можуть накладати вето на резолюції США про посилення санкцій.
Постійна здатність Північної Кореї уникати санкцій за допомогою нових стратегій і методів включно з відправкою за кордон IT-фахівців, які можуть надсилати додому доходи від кібератак та інших онлайн-злочинів, парадоксальним чином створює тиск для посилення санкцій. У зв'язку з тим, що Північна Корея відкривається після ізоляції в епоху Covid, представники Державного департаменту побоюються, що деякі з цих видів діяльності можуть збільшитися, приносячи нові доходи режиму Кіма в той час, коли його військове партнерство з Росією поглиблюється.