UA / RU
Підтримати ZN.ua

Bloomberg: Названо 10 тенденцій, які будуть визначальними в 2023 році

Вочевидь, російська війна проти України нікуди не зникне і продовжить впливати на світову політику, але не лише вона.

Світ чекає ще один нелегкий рік. Деякі поточні події все ще будуть впливати на глобальну ситуацію, хоча можуть з’явитися і кілька нових тенденцій.

Видання Bloomberg перелічує 10 речей, які стануть визначальними для глобальної політики в 2023 році. Хоча автори списку зауважують, що його не можна вважати вичерпним. Однак, в список видання увійшли події, за якими точно варто стежити в році, що почався.

І першою в списку Bloomberg вказав російську війну проти України, яка триває вже більше 10 місяців. Цей конфлікт навряд чи закінчиться найближчим часом.  Ближче до кінця зими бої можуть стати більш інтенсивними, а питання, хто швидше поповнить запаси зброї, буде ключовим. Bloomberg зауважує, що зараз український президент Володимир Зеленський не демонструє бажання вести переговори, наполягаючи на відновленні контролю над окупованими територіями включно з Кримом, який Росія анексувала в 2014 році.

«Чи США змусять його піти на переговори? Також в Путіна теж немає очевидних причин вдома, які б змусили його обрати дипломатію. Навпаки, яструби можуть підштовхнути його до ще більшої жорстокості», - йдеться в статті.

Попри те, що президент США Джо Байден сильно підтримує Україну, відносини з Китаєм для нього - очевидний довгостроковий пріоритет. Тож вони другі в списку Bloomberg

Читайте також: NYT: Китай не може ні допомогти Росії, ні покинути її

«Дві найбільші економіки світу все ще шукають спосіб, як поводитися одна з одною, не вступаючи в протистояння. Вони хоча б знову розмовляють. Китай набагато важливіший для глобальної економіки, ніж Росія. І його амбіції щодо Тайваню, який він вважає своєю територією, можуть призвести до спалаху, в який будуть втягнуті багато інших країн включно зі США», - йдеться в статті.

Тим часом, Сі Цзіньпін зіштовхнувся з накопиченням проблем вдома. І це третій пункт в списку Bloomberg. Китайський лідер закріпив свою владу ще на один термін. Але після того, як Пекін роками дотримувався жорстких обмежень для боротьби з COVID, їхнє різке скасування занурило Китай в хаос через зростання випадків зараження, а також підрив ланцюгів постачання і бізнес-активності.

«Те, скільки часу Сі Цзіньпіну знадобиться, щоб вивести свою країну з цих проблем, може мати значний вплив на здоров’я глобальної економіки цього року», - прогнозує Bloomberg.

В четвертому пункті списку видання також попереджає, що економічне державне управління - це термін, який будуть згадувати часто цього року. І йдеться не лише про США, Китай чи Росію. Багато країн впроваджують торговельні і регуляторні інструменти (у деяких випадках з військовою підтримкою), щоб просувати свої геополітичні цілі і впливати на поведінку інших. Це може вплинути на все: від поставок високотехнологічних чіпів до глобальних зусиль у боротьбі зі зміною клімату. Такі ж підходи все частіше застосовуються до енергетичних поставок.

П’ятий пункт Bloomberg: країни по всьому світі в реальному часі вивчають російську війну проти України, оцінюючи, яка зброя і які підходи в командуванні були ефективними. Наприклад, скромна артилерія показала свою потужність у поєднанні з безпілотниками. Країни по всьому світі: від Німеччини і до Японії, - збільшують свої оборонні бюджети. І вони можуть відкалібрувати свої витрати на армію, зважаючи на висновки. Це також може призвести до переосмислення більш широкої системи закупок і швидкості оборонних підрядників у нарощуванні чи здатності перемикатися на щось інше у виробництві.

Читайте також: Через війну Росії в Україні обвалилася вартість світового капіталу вперше за 50 років – Reuters

В шостому пункті Bloomberg вказує на те, що лідер КНДР Кім Чен Ин вже кілька місяців запускає ракети, погрожуючи Південній Кореї, Японії і США. І він досі не припинив це робити, так само як і не отримав бажану увагу до себе. Байден все ще більше зосереджений на Росії і Китаї. Що буде робити Кім Чен Ин в такому разі? Може він проведе ядерні випробування або запустить міжконтинентальні балістичні ракети?

Сьомий пункт нагадує, що на середньострокових виборах в США Демократична партія показала кращий результат, ніж очікувалося. Однак, вона все одно втратила контроль над Палатою представників. Тож перед 2024 роком, коли в США пройдуть президентські вибори, варто готуватися до того, що настрої в Конгресі будуть більш розділеними. А ще можуть бути сварки, які створять проблеми для законотворчого процесу. Байден вже добився схвалення більшої частини свого економічного порядку денного. Однак, на Капітолійському пагорбі все ж буде менше простору для дій в питаннях інфляції і боргу.

Луїс Інасіо Лула да Сілва став президентом Бразилії, повернувши лівих до влади у найбільшій економіці Латинської Америки. І це восьмий пункт списку Bloomberg. Як він використає цей момент? Але довготривалість так званої «рожевої хвилі», яка охоплює повернення прогресивних урядів в регіоні, викликає сумніви. Зрештою, минулого року Педро Кастільйо усунули з посади президента Перу. А в Чилі президент Габріель Борич втрачає популярність. Аргентину теж чекають вибори цього року і за ними теж варто стежити.

Читайте також: Як здобути перемогу у 2023-му: створення «петлі Бойда» для України

Дев’ятий пункт Bloomberg стосується появи так званого «багатополярного світу», який почав вибудовуватися після десятиліть американського домінування. Багато держав середньої сили стають більше впливовими, будують свої альянси і виступають в ролі посередників у вирішенні ключових проблем. В цьому ключі варто звернути увагу на Туреччину, де Раджеп Таїп Ердоган збирається знову стати президентом цього року, а також на Австралію і ОАЕ.

І десятий пункт списку радить бути готовими до ще більш інтенсивної «політичної штовханини» у 2023 році. Доступ до всього: від продовольства до енергетики, технологій і навіть води, - буде впливати на економічне державне управління, оборонні витрати і державні бюджети. Інфляція і подорожчання проживання нікуди не зникне. Європа, швидше за все, нормально переживе цьогорічну зиму. Але що робити з поставками газу наступного року? Велика Британія страждає від потрясінь у сфері промисловості. Чи почнеться щось подібне й в інших куточках світу?