UA / RU
Підтримати ZN.ua

Близькосхідний мирний план Трампа: ключові моменти

Президентське бачення підкреслює безпеку Ізраїлю, а не палестинське самовизначення.

Президент США Дональд Трамп оприлюднив свій широко розрекламований мирний план для Близького Сходу, опублікувавши у Твіттері карту, що показує його бачення ще більш зменшеної палестинської держави, ніж це було передбачено мирною угодою Осло в 1993 році, пише британська газета The Guardian.

На сирій карті плану Трампа окупована долина річки Йордан знаходиться під ізраїльським контролем - хоча Трамп припускає, що він може бути ослаблений в майбутньому.

Проте у поступку палестинцям був відроджений план зв'язування сектора Газа з Західним берегом автомобільним підземним тунелем.

Попри обіцянку Трампа "бути справедливим" перед палестинцями в його промові, сам документ являє собою набагато менше примирливе, але спотворене бачення, зазначає британська газета.

The Guardian

Однак загальна думка полягає в тому, що адміністрація Трампа має на увазі щось набагато менш значуще, ніж рішення щодо двох держав, задумане попередніми адміністраціями або Угодами в Осло, з упором на безпеку Ізраїлю, а не на самовизначення палестинців.

"Принципово інший мирний план"

У той час як Трамп описав план у своїй промові як "історичний" і "принципово інший", він взяв багато від попередніх планів [хоча і з деякими явними відхиленнями], змішуючи старі елементи мирних угод в Осло з частинами, покликаними явно догодити ізраїльському праву.

Чотири роки заморозки будівництва ізраїльських поселень

Одним з найбільших сюрпризів плану Трампа є пропозиція про те, що Ізраїль заморозить будівництво поселень на чотири роки, збільшивши при цьому кількість територій, які знаходяться під прямим палестинським контролем.

Передбачуваний суверенітет Ізраїлю над великими поселеннями

Це, мабуть, найбільший камінь спотикання в мирному плані Трампа. Запропоноване в плані визнання ізраїльського суверенітету щодо незаконних поселень на Західному березі є кроком, якому також, ймовірно, будуть протистояти багато в міжнародному співтоваристві, а також палестинці.

"Приблизно 97% ізраїльтян на Західному березі будуть включені в суміжні ізраїльські території, і приблизно 97% палестинців на Західному березі будуть включені в суміжні палестинські території. Земельний обмін забезпечить Державу Палестина землею, за розмірами порівнянної з територією Західного берега і сектора Газа до 1967 року".

План ясно дає зрозуміти, що ті ізраїльтяни в "анклавах", які не стикаються з Ізраїлем, повинні залишитися, якщо вони хочуть, з доступом до Ізраїлю і під захистом Ізраїлю.

Майбутня Палестинська держава та сектор Газа

За умовами "бачення миру", Трамп підтверджує свою підтримку рішення щодо двох держав, яке він раніше не зміг сформулювати. У плані передбачається, що майбутня Палестинська держава, що складається із Західного берега і сектора Газа, буде з'єднано між собою наземними шляхами та тунелями. Це взято з попередніх мирних планів.

Палестинцям у Газі, якою зараз керує терористичне угруповання "ХАМАС", буде запропонований обмін земельними ділянками в Ізраїлі недалеко від єгипетського кордону, але вони здебільшого будуть виключені з планування до припинення вогню і роззброєння "ХАМАС". Ізраїль збереже суверенітет над територіальними водами Гази.

Єрусалим як "нерозділена столиця" Ізраїлю

Це ще один камінь спотикання та один з найбільш проблемних питань остаточного статусу.

У своєму виступі Трамп суперечив сам собі, припускаючи, що майбутня столиця Палестинської держави може бути в східному Єрусалимі - але тільки якщо палестинці оберуть виклики державності. Пізніше Нетаньяху підтвердив, що Трамп мав на увазі Абу-Діс - район на околиці Єрусалиму, який розташований за межами розділового бар'єра.

Сам документ передбачає, що палестинці можуть провести дивний ребрендинг Абу-Діс та перейменувати його в "Аль-Кудс" - історична арабська назва Єрусалима - "або іншу назву, визначену Державою Палестина".

Президент Палестини Махмуд Аббас негайно відповів, що "Єрусалим не продається".

"Я зроблю багато для палестинців"

Сурмлячи, як багато Трамп зробив для Ізраїлю - включаючи перенесення посольства США в Єрусалим, одностороннє визнання ізраїльського суверенітету над Голанськими висотами та вихід з угоди з Іраном - сказав, що він буде "справедливим" і зробить багато для палестинців.

Відповідно до його транзитного світогляду, це означає подвоєння території під прямим палестинським контролем і підтримку майбутньої Палестинської держави допомогою до 50 мільярдів доларів.

Палестинцям було обіцяно аналогічне збільшення автономії протягом п'ятирічного перехідного періоду, що йде за угодами, укладеними в Осло. Цього ніколи не відбувалося, і Ізраїль розширив своє будівництво поселень за минулий період.

Переселення

Схоже, що в план також було включено пропозицію, раніше висунуту правим ізраїльським політиком і колишнім міністром оборони Авігдором Ліберманом, про переведення ізраїльських громадян палестинського походження, які живуть у так званому "трикутнику" в Ізраїлі, поруч з окупованими палестинськими територіями в будь-яку нову Палестинську державу.

"Ці громади, які значною мірою ідентифікують себе як палестинські, спочатку призначалися для того, щоб потрапити під контроль Йорданії під час переговорів про лінію перемир'я в 1949 році, але в кінцевому підсумку були збережені Ізраїлем з військових причин, які з того часу були пом'якшені. Бачення передбачає можливість за умови згоди сторін, що кордони Ізраїлю будуть перемальовані таким чином, що населені пункти Трикутника стануть частиною Держави Палестина".

Читайте також: У Палестині почалися протести через план Трампа стосовно Близького Сходу, є постраждалі

Долина річки Йордан

Долина річки Йордан перебуває під ізраїльською окупацією з 1967 року. Згідно з планом, долина, яка, за словами Трампа, є "критичною для національної безпеки Ізраїлю", "під суверенітетом Ізраїлю", є ще одним досить суперечливим кроком, хоча й припускає, що Ізраїль повинен надати палестинським підприємствам доступ до території.

"Попри такий суверенітет, Ізраїлю слід співпрацювати з палестинським урядом, щоб домовитися про угоду, згідно з яким наявні сільськогосподарські підприємства, що належать палестинцям або контрольовані ними, будуть працювати без перерв або дискримінації згідно з відповідними ліцензіями або договорами оренди, наданими Державою Ізраїль".

Ізраїльський суверенітет над долиною ріки Йордан оскаржує Йорданія – одна з двох арабських країн, разом з Єгиптом, яка уклала мирний договір з Ізраїлем.