Держсекретар США Ентоні Блінкен летить до Пекіна цими вихідними без особливих очікувань, що він просунеться в довгому списку суперечок між США і Китаєм. Але він і його китайські колеги можуть досягти хоча б одного, вважають аналітики, — показати, що найважливіші двосторонні відносини у світі не збираються зійти з рейок. Про це пише Reuters.
Блінкен проведе зустрічі в Китаї 18-19 червня і може зустрітися з лідером Китаю Сі Цзіньпіном. Він стане найвищим чиновником уряду США, який відвідав Китай з моменту вступу Байдена на посаду в січні 2021 року.
На брифінгу перед поїздкою в середу офіційні особи США заявили, що не очікують, що поїздка принесе прорив через те, як США і Китай поводяться один з одним. Це сталося після напруженої вечірньої телефонної розмови з Блінкеном у вівторок, під час якої міністр закордонних справ Китаю Цинь Ган сказав США припинити втручатися у справи Китаю.
Візит, який може підготувати ґрунт для низки інших дипломатичних зобов'язань, включаючи зустріч між Сі та президентом Джо Байденом пізніше цього року, покаже, що два суперники не відмовилися від дипломатії.
"Обидві сторони хочуть показати решті світу, що вони відповідально керують відносинами", - сказав Ендрю Смолл, старший науковий співробітник азіатської програми Німецького фонду Маршалла.
Двосторонні зв'язки погіршилися в усіх напрямках, що викликає побоювання, що це суперництво може перерости в конфлікт навколо Тайваню, який Китай вважає своїм. Китай проводить регулярні військові навчання поблизу острова, в тому числі в неділю.
"Зіткнувшись із ситуацією в Тайванській протоці, я неодноразово наголошувала, що ми не будемо загострювати конфлікти, не кажучи вже про провокування суперечок, але ми будемо твердо захищати національний суверенітет", - заявила президент Тайваню Цай Інвень старшим військово-морським офіцерам у п'ятницю.
Сполучені Штати та Китай також розходяться в думках з різних питань, починаючи від торгівлі та мікрочипів і закінчуючи правами людини. Особливе занепокоєння для сусідів Китаю викликає його небажання дозволити регулярні військові переговори між Пекіном і Вашингтоном, попри неодноразові спроби США. Офіційні особи США заявили в середу, що створення кризових каналів зв'язку для зниження ризиків є пріоритетом.
"Все, що призведе до більшої співпраці, більшого діалогу і зниження напруженості між Пекіном і Вашингтоном, має вітатися", - заявив прессекретар ООН Стефан Дюжаррік журналістам у середу.
Хоча головною метою Блінкена будуть "відверті, прямі та конструктивні" дискусії, заявили американські чиновники, прориви малоймовірні з будь-яких серйозних питань, включаючи потік прекурсорів фентанілу та американців, затриманих у Китаї.
ЗУСТРІЧ БАЙДЕНА-СІ
Зустріч в кулуарах саміту G20 в листопаді минулого року на Балі ненадовго послабила побоювання щодо нової холодної війни, але після суперечки стосовно китайської повітряної кулі-шпигуна в лютому спілкування на високому рівні між країнами було рідкістю.
Пекін, розчарований тим, що він вважає перетворенням економічної політики адміністрації Байдена на зброю, прагнув розширити зв'язки з країнами Європи, Близького Сходу та Африки. Нещодавно Сі Цзіньпін прийняв кількох європейських лідерів, включаючи президента Франції Емануеля Макрона, і зробив дипломатичний поштовх до інших, включаючи союзника США Саудівську Аравію.
Офіційні особи США очікують, що візит Блінкена прокладе шлях для більшої кількості двосторонніх зустрічей у найближчі місяці, включаючи можливі поїздки міністра фінансів США Джанет Єллен та міністра торгівлі Джини Раймондо.
"Пекін погодився на візит, тому що це, здається, єдине, що блокує багато інших речей, таких як діалоги на робочому рівні та візити інших членів кабінету", - сказав Юн Сунь, директор китайської програми в аналітичному центрі Stimson Center у Вашингтоні.
Ці зустрічі можуть призвести до зустрічі між лідерами країн, коли вони візьмуть участь у вересневій зустрічі G20 в Індії та листопадовому саміті Азіатсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (АТЕС) у Сан-Франциско.
"Сі дійсно хоче приїхати в Сан-Франциско, — сказав Сунь. - (Крім) АТЕС, він також хоче двосторонньої зустрічі з Байденом. Це означає, що відтепер потрібно прокласти основу".