UA / RU
Підтримати ZN.ua

Білоруський правозахисник Алесь Беляцкій отримав "альтернативну Нобелівську премію"

Беляцкій і його організація стали першими білоруськими лауреатами Right Livelihood Award

Білоруський продемократичний активіст Алесь Беляцкій і неурядова організація "Правозахисний центр "Вясна" стали лауреатами премії" За правильний спосіб життя 2020» (Right Livelihood Award), відому як "Альтернативна Нобелівська премія", за їх роль в боротьбі за демократію і права людини в Білорусі, розповіли у фонді, який заснував премію.

Нагороду дають за роботу над практичними та зразково-показовими розв'язання найгостріших проблем сучасності.

Беляцкій, який керував 30-річною кампанією за демократію і свободу, заснував в 1996 році організацію "Вясна" для надання підтримки політичним в'язнем. Відтоді вона стала провідною неурядовою організацією країни, що робить внесок у розвиток громадянського суспільства в Білорусі шляхом документування порушень прав людини та спостереження за виборами.

Беляцкій та "Вясна" отримали нагороду "за їх рішучу боротьбу за реалізацію демократії та прав людини в Білорусі". Беляцкій та "Вясна" є першими білоруськими лауреатами, які отримали нагороду.

"Я повністю усвідомлюю, що саме історичне поєднання обставин, а саме трагічна і чудова боротьба мого народу за справедливість, його самопожертви та самовідданість, привели до того, що правозахисна діяльність в Білорусі в цьому році стала як ніколи необхідною та актуальною. Ця нагорода є знаком моральної підтримки всіх білорусів, які прагнуть демократичних змін. Сподіваюся, що міжнародна увага, яку привертає премія, допоможе зробити роботу Правозахисного центру "Вясна" в Білорусі більш значущою і менш небезпечною", - сказав Беляцкій.

Беляцкій та "Вясна" отримають грошовий приз у розмірі одного мільйона шведських крон (близько 3,16 млн грн - ред.) на підтримку своєї роботи. Як і в попередні роки, лауреати номінувалися в рамках відкритого процесу, в ході якого будь-який охочий міг подати на розгляд окремих осіб або організації. Лауреати будуть нагороджені онлайн 3 грудня 2020 року.

У Білорусі вже понад 50 днів тривають протести проти режиму Аляксандра Лукашенка, спровоковані фальсифікацією президентських виборів і міліцейським насильством проти громадян. За цей час Тисячі людей були затримані і побиті силовиками, як мінімум п'ять протестувальників загинули. Десятки безслідно зникли.

9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента. Лукашенко, який править країною з 1994 року, брав участь у них вже вшосте. Згідно з офіційними даними ЦВК, він отримав 80%, а Світлана Тіхановська - 10% голосів виборців.

ЄС відмовився визнавати результати виборів і ввів санкції проти чиновників режиму Лукашенка. Його привітали з перемогою лише лідери РФ, Китаю, Вірменії та Молдови.

За словами глави МЗС України Дмитра Кулеби, Київ «поставив на паузу» контакти з Мінськом.

Верховна Рада визнала вибори в Білорусі сфальсифікованими і підтримала введення санкцій відповідальних за це посадовців режиму Лукашенка.

Детальніше про ситуацію в Білорусі читайте в статті Андрія Паливоди «Ні війни, ні миру» в ZN. UA.