UA / RU
Підтримати ZN.ua

Берлін бореться проти ЄС за "Північний потік-2" - Sueddeutsche Zeitung

Єврокомісія вказує на наслідки для всього енергетичного ринку на континенті після побудови російського газопроводу.

У Брюсселі триває справжня боротьба за газопровід "Північний потік-2". Суперечка розгортається навколо заплутаного юридичного питання, яке може призвести до політичних наслідків.

Про це пише німецьке видання Sueddeutsche Zeitung, додаючи, що Єврокомісія наполягає на тому, що саме вона повинна вести переговори щодо нової ГТС, через яку Росія хоче постачати газ в Європу. Уряд Німеччини ж наполягає, що при побудові "Північного потоку-2" пріоритет варто віддати німецькому праву, як це було під час побудови першої гілки ГТС. Від результату суперечки Єврокомісії з Берліном залежить багато чого. Зокрема, під питанням, чи буде взагалі побудована "труба", оскільки у європейському відомстві вважають її загрозою для створення європейського енергетичного союзу.

Видання пише, що у нього є документ Єврокомісії щодо мандату на переговори, який вона хоче отримати від країн-учасниць ЄС. Такий мандат дозволить їй вести переговори про умови подальшої експлуатації "Північного потоку-2".

Зокрема, в документі Єврокомісії йдеться про те, що наслідки від побудови цієї ГТС для газового ринку Європи будуть негативними. Адже сумарна пропускна здатність обох "Північних потоків" буде складати 110 мільярдів кобометрів газу на рік. А це на 80% більше від поточного експорту російського газу в ЄС. Це означає, що транзит через Україну, Словаччину, Польщу і Білорусь може різко скоротитися, що завдасть збитків цим країнам.

Водночас, Єврокомісія вважає, що "Північний потік-2" може нашкодити і Євросоюзу. Адже його побудова може спричинити збільшення імпорту російського газу, що посилить енергетичне домінування Росії в Європі і завадить диверсифікації поставок.

Нагадаємо, що згідно з розрахунками експертів угорського аналітичного центру REKK, сценарій поставок газу по "Північному потоку-2" може призвести до збільшення розриву між цінами на газ у Західній і Східній Європі до 2020 року.

Детальніше про ризики "Північного потоку-2" читайте в статті Олени Павленко "Третій непрохідний" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".