UA / RU
Підтримати ZN.ua

Батько російської журналістики розчарований пропагандою в часи Путіна – RFERL

Засурський критикує своїх колишніх студентів, які тепер стали ярими пропагандистами Кремля і не вважає їх журналістами.

Нинішня журналістика Росії в біді і фактично зникла з телебачення. А замість неї з'явилася 3, яка позбавляє росіян інформації і не пояснює, що відбувається в країні і за її межами.

Про це в інтерв'ю Radio Free Europe Radio Libertry сказав колишній декан факультету журналістики МГУ Ясен Засурський, студентами якого були більшість видатних російських журналістів. Серед його вихованців Юрій Щекочихін, який до 2003 року займався розслідуваннями і був отруєний при загадкових обставинах, Анна Політковська, яку вбили у під'їзді будинку в 2006 році, Михайло Бекетов, який був редактором газети "Кримінальна правда" і був сильно побитий у 2008 році за свої матеріали.

Однак сьогодні Засурський бачить на російському телебаченні інших своїх студентів, якими він не пишається і розчарований за брехливу пропаганду на користь режиму Володимира Путіна.

"Мені дуже неприємно бачити, що вони там говорять. Сьогодні марно сподіватися отримати інформацію через телебачення. Все, що там є – це протокольні заяви. Там немає ніякої аналітики. Тож глядач ризикує стати особою із шорами на очах", - сказав Засурський в інтерв'ю Radio Free Europe Radio Liberty.

Він додав, що сьогодні в Росії дуже мало журналістів, які насправді мають власну думку. Вони здебільшого займаються пропагандою і повторюють вигідні влади тези. "Батько російської журналістики" також прокоментував тезу одного зі своїх студентів популярного в Росії тележурналіста і ведучого програми "Вести" Ернста Масткявічуса про те, що Росія сьогодні в стані "інформаційної війни" і тому не варто критикувати владу.

"Масткявічус був чудовим студентом. Але ні, я з ним не згоден. Люди стають беззбройними, якщо отримують неповну інформацію чи лишаються непоінформованими. Ми таким чином здаємося ще до атаки ворога", - вважає Засурський.

Про відомого російського пропагандиста Дмитра Кисельова колишній декан факультету журналістики МГУ сказав, що він був "розумним і толковим хлопцем".

"Він писав дуже розумні і цікаві речі. Але тепер він просто повторює певні ідеї. Це не журналістика. Журналіст повинен допомогти людям зрозуміти події. Він повинен не лише подавати інформацію, але і знання. Я б сказав, що Кисельов здібний пропагандист і не більше", - сказав Засурський.

Щодо напруги у відносинах Росії із Заходом і загрози початку нової Холодної війни, він додав, що сподівається на порозуміння сторін і появу способу уникнути цього.

Тим часом, російська пропаганда непокоїть всю Європу. 2 вересня Євросоюз призначив керівника з протидії пропаганді РФ. Ним став дипломат Жиль Портман. Раніше він працював в Європейській службі зовнішніх дій (дипломатичному відомстві ЄС), МЗС Британії, був постійним представником Лондона в ЄС.

Раніше повідомлялося, що Нідерланди і Польща шукають фінансування на російськомовне ЗМІ без пропаганди. Метою проекту є забезпечення доступу російськомовних жителів Східної Європи до незалежної інформації. У березні 2015 року повідомлялося, що глави ЄС вирішили координовано боротися з російською пропагандою.

Між тим, оглядач Bloomberg вважає, що російська пропаганда за кордоном зазнала поразки.Проаналізувавши всі відповіді, експерти зробили висновок, що майже скрізь люди погано ставляться до Росії. При цьому жителі Європи не люблять її більше, ніж американці. Крім того, у Москви мало друзів на Близькому Сході і в Південній Америці.