Президент США Джо Байден не має великого бажання бути втягнутим в нове загострення ізраїльсько-палестинського конфлікту. Замість цього він хоче покладатися на регіональних партнерів, щоб припинити чергову ескалацію насильства, пише Financial Times.
У регіоні спостерігається величезний рівень напруги. Ізраїль завдає ударів по сектору Гази, а палестинські бойовики випускають ракети. Вашингтон направив найвищого чиновника Державного департаменту США з питань Ізраїлю та Палестини Хаді Амра на зустріч із ізраїльськими та палестинськими лідерами. Адміністрація Байдена вже звернулася до Єгипту, Катару, Йорданії, Тунісу, Саудівської Аравії та Об'єднаних Арабських Еміратів з терміновими закликами, щоб сформувати регіональну відповідь.
Державний секретар Сполучених Штатів Ентоні Блінкен, радник з питань національної безпеки Джейк Салліван та міністр оборони Ллойд Остін спробували стати посередниками до того, як Байден пообіцяв «залишатись на зв'язку особисто» з прем'єр-міністром Ізраїлю Беньяміном Нетаньяху.
У четвер Блінкен заявив журналістам, що США «глибоко стурбовані насильством на вулицях Ізраїлю».
«Ізраїльтяни та палестинці заслуговують на участь у релігійних святах без насильства. Ми вважаємо, що ізраїльтяни та палестинці заслуговують рівної свободи, безпеки, гідності та процвітання», - сказав держсекретар.
«Питання в тому, як вони доходять до точки, коли відбувається зменшення обсягів атак, особливо ракетних обстрілів, які без розбору атакують населені пункти», - сказав Байден.
Але кілька факторів можуть зірвати будь-які зусилля США щодо припинення кризи, в тому числі той факт, що Вашингтон має невеликі важелі впливу на ХАМАС, який Америка визнала терористичною організацією.
Хоча Байден у середу підтримав право Ізраїлю на захист, але американська позиція може змінитися, вважає колишній переговорник з питань ізраїльсько-палестинського конфлікту в адміністрації США Аарон Девід Міллер. На його думку, ключовим фактором будуть подальші масштаби насильства.
Станом на четвер кількість загиблих становила 87 осіб в секторі Гази та 7 людей в Ізраїлі.
Сильна підтримка Ізраїлю двопартійною Америкою була підкріплена під час епохи Барака Обами, а Нетаньяху мав дружні відносини з колишнім президентом США Дональдом Трампом, що забезпечило виграш для ізраїльських правих. Байден має більш помірковані стосунки з ізраїльським прем'єром, ніж його попередники.
Попри те, що Байден відновив допомогу з боку США для палестинських біженців, яку скоротив його попередник, новий американський президент не відмовлявся від інших ініціатив доби Трампа, таких як переїзд посольства США в Єрусалим або закриття офісу Організації визволення Палестини у Вашингтоні.
Байден виступає проти політики поселень Ізраїлю на Західному березі, яку більшість країн світу вважає незаконною, але водночас він виступив і проти вимог деяких представників Демократичної партії про те, що США повинні визначати рівень підтримки Ізраїлю відповідно до поводження країни з Палестиною. Байден назва таку ідею «недоречною».
«Він симпатизує Ізраїлю, і я думаю, що в цьому відрізняється від прогресистів», - сказав президент Єврейського інституту національної безпеки Америки Майкл Маковський. На його думку, Байден має проізраїльські погляди.
«Я довіряю йому. Думаю, що у вирішенні ізраїльсько-палестинського питання він буде кращим за адміністрацію Обами» , - додав Маковський.
Дипломат ООН заявив, що США цього тижня двічі блокували зусилля членів Ради безпеки ООН під час засідань, щоб підготувати спільну заяву або навіть менш масштабні заходи щодо боротьби з насильством.
«Люди були здивовані», - додав дипломат. США також хотіли перенести заплановане на п'ятницю відкрите засідання Ради безпеки ООН з цього питання на вівторок.
«Сполучені Штати підтримують проведення відкритого засідання в Раді Безпеки на початку наступного тижня, щоб дати простір дипломатичним зусиллям, які проводяться на найвищих рівнях, для деескалації напруженості та припинення вогню», - заявив офіційний представник американської місії при ООН.
Приватно, представники адміністрації Байдена закликали Ізраїль проявити стриманість. США прагнуть дотримуватися хиткого балансу, засуджуючи напади обох сторін і виступаючи проти виселення палестинських сімей. Однак випуск щонайменше 1500 ракет з боку ХАМАСу в ізраїльські міста тепер вимагає зміни підходу з боку Америки.
«Думка про те, що ХАМАС може обстрілювати Ізраїль - не просто неприйнятна для Байдена. Це обурливо і не може продовжуватися надалі. Це принципово змінює контекст», - заявив колишній високопоставлений чиновник США.
Хоча прогресисти хотіли, щоб Байден призначив спеціального посла з питань арабо-ізраїльського конфлікту, його адміністрація хоче відродити ключову роль Єгипту, який свого часу вже забезпечив кілька угод про припинення вогню між Ізраїлем та ХАМАСом, для врегулювання кризи. Каїр має «вбудований» важіль впливу, оскільки контролює кордон із сектором Гази.
Президент єврейської правозахисної групи J Street Джеремі Бен-Амі звинуватив США у «дипломатичному гаянні часу» та закликав до «більш активної» ролі у вирішенні конфлікту. Він хоче, щоб адміністрація Байдена висловила чітке, однозначне повідомлення про те, що «насилля в Єрусалимі має закінчитися».
Експерт з палестино-ізраїльського конфлікту у Вашингтонському Інституті Близького Сходу Халед Елгінді стверджує, що відсутність будь-якого тиску на Ізраїль з боку адміністрації Байдена ризикує сприяти подальшій ескалації.
«Америка не зможе уникнути відповідальності. Конфлікт затягнеться надовго, якщо США не відіграватимуть активну роль і не намагатимуться стримати ізраїльську сторону», - вважає Елгінді.
Представники терористичної організації ХАМАС продовжують обстрілювати територію Ізраїлю. В свою чергу Ізраїль не припиняє авіаударів по підконтрольній ХАМАСУ території Сектору Газа.
Насилля продовжується, попри зусилля єгипетських перемовників, які провели особисті зустрічі з двома сторонами? Протягом більше двох днів загинули близько 83 палестинців, серед жертв є діти, сім чоловік загинули в Ізраїлі.
Про чергове протистояння ізраїльтян і палестинців, до яких наслідків воно призведе - читайте у статті Олександра Хребта «Тисяча і один ракетний удар».