UA / RU
Підтримати ZN.ua

Байден не зможе швидко «перезавантажити» політику США щодо Близького Сходу — FT

Нова адміністрація працює над переглядом відносин із країнами регіону.

Після чотирьох років хаотичного президенства Дональда Трампа та його «одержимості» Іраном адміністрація нового лідера США Джо Байдена зробила перші кроки, щоб виправити помилки, які допустив Трамп у політиці стосовно Близького Сходу. Відносини США з рештою країн регіону також потребують перезапуску. Джо Байден став президентом, але Трамп серйозно змінив Америку. Можна стверджувати, що Близький Схід - це регіон, який безпосередньо постраждав від президентства Трампа внаслідок його рішення відмовитись від ядерної угоди з Іраном, пише Financial Times.

Деякі рішення Трампа не будуть скасовані. Але команда Байдена зробила кілька позитивних кроків на початку. Байден оголосив, що Вашингтон відновить відносини з палестинцями та пообіцяв їм допомогу. Він дозволив фінансові операції з повстанцями хуситами в Ємені.

Крім того, Вашингтон заморозив продаж зброї, який дозволив Трамп, що стосується двох найбільших арабських прихильників екс-президента - Саудівської Аравії та Об'єднаних Арабських Еміратів. Новий держсекретар США Ентоні Блінкен сказав, що для нової адміністрації типовим є перегляд політики продажу зброї. Повідомлення команди Байдена є чітким: усе не буде, як раніше.

Джо Байден обіцяв переглянути оцінку відносин Вашингтона з Ер-Ріядом через зловживання, здійснені за лідерства спадкового принца Мохаммеда бін Салмана, включаючи вбивство журналіста Джамаля Хашоггі у 2018 році. Байден також пообіцяв припинити підтримку війни Саудівської Аравії в Ємені проти хуситів. Зупиниться і продаж ракет в Ер-Ріяд та винищувачів F-35 в Абу-Дабі, що є «побічним наслідком» угоди ОАЕ про нормалізацію відносин з Ізраїлем минулого року.

Команда Байдена переглядає роль США на Близькому Сході та рухається до деескалації напруженості, розпаленої Трампом. Першим випробуванням для Байдена буде те, чи зможе він відродити ядерну угоду з Іраном - це явний успіх колишнього американського президента Барака Обами в регіоні, який Трамп зруйнував.

Байден заявляє, що США знову приєднаються до угоди, якщо Тегеран зменшить свою «ядерну активність». Але іранські чиновники, які надихнулися здатністю режиму протистояти кампанії "максимального тиску" Трампа, наполягають на тому, що Вашингтон повинен спочатку зняти санкції. Минулого тижня Тегеран підняв ставку, заявивши, що наступного місяця заблокує інспекції ядерної наглядової діяльності. Це підірвало б сувору систему моніторингу, яка була критично важливою для угоди.

З огляду на «політичну спадщину», яку отримує Байден, він не зможе швидко вирішити всі проблеми, з якими зіштовхнувся Близький Схід. Історія ролі США в цьому регіоні містить багато невдач, які передували Трампу: від вторгнення в Ірак 2003 року до часто непослідовної реакції Обами на арабські повстання 2011 року та їх наслідки, зокрема в конфліктах Сирії, Лівії та Ємену.

Щоб отримати шанси на успіх у регіоні, адміністрація Байдена повинна прислухатися до минулих уроків, прагматично розгорнути дипломатичний напрямок Вашингтона, прийняти багатосторонність і вислухати своїх союзників. США повинні спробувати послабити напруженість, а не посилювати її, і працювати над довготривалими рішеннями. Це буде непросто. Але США повинні транслювати послідовні повідомлення, що фокусуються на реалістичних цілях. Це, принаймні, розпочне складний процес відновлення віри в лідерство Америки, резюмує видання.

Читайте також: Королева Єлизавета прийме президента Байдена перед самітом G7 - ЗМІ

Про те, які виклики стоять перед Джо Байденом та його командою, читайте у статті Олега Шамшура "Гіркий присмак перемоги на фоні великих очікувань".