UA / RU
Підтримати ZN.ua

Байден і Нетаньяху обмінялися думками щоло іранськоъ проблеми

Джо Байден вперше спілкувався з ізраїльським прем'єром у статусі президента США.

Президент США Джо Байден під час телефонної розмови з прем'єр-міністром Ізраїлю Беньяміном Нетаньяху підняв питання іранської загрози. У четвер, 17 лютого, Байден вперше говорив з головою ізраїльського уряду в статусі президента США, повідомляє Times of Israel.

Байден і Нетаньяху обговорили іранську загрозу і виклики в регіоні, а також домовилися продовжувати консультації з цілого комплексу питань. Зокрема,  йшлося про нормалізацію відносин Ізраїлю з арабськими державами.

Президент США нагадав про відмову знімати санкції з Ірану доти Тегеран не припинить роботи над збагаченням урану і не повернеться до повноцінного виконання умов ядерного угоди.

Байден вказав на необхідність згортання іранської ракетної програми. Назвавши при цьому першочерговим завданням реанімацію ядерної угоди.

На початку лютого президент США Джо Байден заявив, що не має наміру знімати санкції з Ірану, поки Тегеран не припинить роботи зі збагачення урану. Верховний правитель Ірану ятолла Алі Хаменеї демонстративно відмовився виконувати цю умову і висунув свою: спочатку зняття санкцій, а потім у Тегерані «подумають», чи виконувати свої зобов'язання в рамках угоди з атому.

Читайте також: Голова МАГАТЕ готовий летіти до Ірану для порятунку ядерної угоди

У січні минулого року влада Ірану оголосила про п'ятий, остаточний крок відходу від ядерної угоди. СВПД був підписаний Іраном і шістьма іншими учасниками угоди в 2015 році, однак в 2018 році президент США Дональд Трамп оголосив про вихід з угоди та відновлення жорстких економічних санкцій проти Ірану. У зв'язку з цим Тегеран почав поетапне скорочення своїх зобов'язань за СВПД.

Сприяло цьому й загострення на Близькому Сході. У ніч на 3 січня американські війська завдали авіаудар по аеропорту Багдада, в результаті якого загинув командувач спецпідрозділом "Кудс" Корпусу вартових ісламської революції (КВІР) Ірану Касем Сулеймані. Ця атака стала відповіддю на напад підтримуваних Іраном шиїтських збройних угруповань на посольство США в Іраку.

Верховний лідер Ірану аятолла Хаменеї пообіцяв помститися Сполученим Штатам Америки за вбивство Сулеймані. Своєю чергою президент США Дональд Трамп натякнув владі Ірану можливість проведення переговорів.

Лідери держав Європейського Союзу висловилися за збереження ядерної угоди з Іраном. Президент Ірану Хасанн Рухані висунув вимогу скасування американських санкцій для цього.

Детальніше про американо-іранські відносини читайте в матеріалі Олексія Їжака "Іранська ядерна угода Трампа".