UA / RU
Підтримати ZN.ua

Байден буде оновлювати політичну доктрину США часів Обами — The Washington Post

До складу адміністрації Байдена увійдуть багато чиновників часів президенства Барака Обами в США.

Команда нового президента США Джо Байдена з питань національної безпеки отримує безліч порад щодо пунктів політики попередника Дональда Трампа, від яких вона повинна негайно відмовитись. Враховуючи велику кількість найвищих чиновників Байдена, які є «ветеранами» адміністрації колишнього американського президента Барака Обами, виникає більш цікаве запитання: які стратегії політики епохи Обами команда Байдена буде використовувати, а від яких відмовиться, пише The Washington Post.

Команда Байдена нараховує багато урядовців часів Обами, тому цілком ймовірним може здатися відродження політики колишнього демократичного президента. Кандидат на посаду державного секретаря Ентоні Блінкен та його заступник Венді Шерман, номінант на посаду радника з питань національної безпеки Джейк Салліван та призначений директором ЦРУ Вільям Дж. Бернс були вищими посадовими особами часів адміністрації Обами, тоді як кандидат у міністри оборони Ллойд Дж. Остін очолював командування Пентагону на Близькому Сході. Майже кожен другий найвищий чиновник, якого до цього часу висували на посади Державного департаменту та оборонного управління, є «ветераном» часів президенства Обами.

Команда Джо Байдена вже давно говорила про свої пріоритети в політиці, які стосуються негайного виправлення помилок Дональда Трампа, включаючи повторне приєднання до Паризької кліматичної угоди, про яку свого часу допоміг домовитися саме Барак Обама. Далі відбудеться реанімація угоди про стримування ядерної програми Ірану та нова угода з Росією, яка обмежує стратегічні ядерні арсенали країн.

На перший погляд, такі кроки не повинні бути суперечливими, хоча, звичайно, враховуючи теперішню політичну поляризацію у Вашингтоні, будь-яка політика може виглядати суперечливою. Відмова Трампа від участі в багатьох важливих міжнародних угодах призвела до дестабілізації міжнародної політики. Вже зовсім скоро закінчиться дія угоди про обмеження ядерного арсеналу з Росією, і якщо цей договір не продовжити, то може стартувати нова гонка ядерних озброєнь. А чотири роки ігнорування Трампом кліматичних проблем збільшили екологічну загрозу.

Невелика армія завзятих противників іранської ядерної угоди повинна врахувати той факт, що альтернатива Трампа - "максимальний тиск" на Іран, не змогла спонукати режим Алі Хаменеї змінитися. Замість цього Іран повернувся до збагачення урану та інших небезпечних кроків у напрямку виробництва ядерної зброї, тоді як його агресія на Близькому Сході не зменшується.

Але все-таки одна частина іранської політики Обами виявилася неефективною. Маючи незначний досвід у закордонних справах, перш ніж стати президентом, Обама стверджував, що "взаємодія" США з войовничими режимами допоможе зменшити їх ворожість і навіть змусити їх внутрішньо лібералізуватися, без потреби революцій чи військового вторгнення. Обама застосовував цю доктрину щодо М'янми та Куби, а також Ірану.

Результати виявилися досить похмурими. Санкції США були скасовані, але войовничі політичні режими не змінилися. Куба звільнила політичних в’язнів, а потім знову арештувала деяких з них: політичні репресії на острові залишаються незмінними.

Але Барак Обама справедливо стверджував, що ядерна угода з Іраном сама по собі є важливою, колишній американський лідер вважав, що це може змусити режим змінити "свій шлях". Іранський режим фактично ніколи не наближався до зміни «свого шляху», не сприяв цьому і тиск політики Трампа.

Для ветеранів епохи Обами, які увійшли до складу команди Джо Байдена логічною відповіддю на ці невдачі може бути більш реалістична та ретельна оцінка нових викликів, зокрема загрози з боку конкурентів США, таких як Китай і Росія. Боротьба з новими викликами повинна відбуватися в рамках інтересів США, а ілюзії щодо готовності авторитарних режимів до позитивних змін за допомогою надмірного американського тиску, швидше за все, варто відкинути.

Здається, Блінкен і Салліван розуміють це. За їхніми словами, в центрі уваги адміністрації Байдена повинні бути інші демократії, які у своєму союзі зможуть перемогти вплив диктаторів. З огляду на шкоду, яку Трамп завдав американській демократії, нова команда розпочне роботу з виправлення помилок, резюмує видання.

Читайте також: WP: Прихильники Трампа хотіли зірвати інавгурацію Байдена, проте це дізналося ФБР

Інавгурація Джо Байдена запланована на 20 січня. Кількість відвідувачів церемонії буде обмежена через пандемію коронавірусу. Нашу країну представлятиме посол України в США. Відвідати інавгурацію планують Барак Обама, Білл Клінтон і Джордж Буш-молодший.

Дональд Трамп всупереч традиції не збирається брати участь в церемонії передачі влади і залишить Білий дім до початку процедури. Докладніше про те, що Трамп залишає в спадок Байдену, читайте в матеріалі Олега Шамшура «Пейзаж після битви» у ZN.UA.