UA / RU
Підтримати ZN.ua

Багатозадачність може бути шкідливою для здоров’я — The Guardian

Однак відмовитися від багатозадачності у сучасному темпі життя фактично неможливо.

В епоху пандемії коронавірусу та «масового відволікання уваги» людям не залишається нічого іншого, як «жонглювати» всіма аспектами свого життя. Але настав час припинити «героїзувати» режим багатозадачності, пише The Guardian.

«37 відкритих вкладок на моєму ноутбуці наразі присвячені спробам обґрунтувати різні думки про багатозадачність. Такий режим підвищує рівень кортизолу чи знижує IQ? Це робить людей менш продуктивними чи менш співчутливими», - пише авторка Емма Беддінгтон.

«Я почала з того, що відповіла на електронні листи, оновила електронну таблицю та сплатила деякі рахунки. Після цього я на деякий час забула, що робила, і просто дивилася на свій телефон, поки не розлютилася сама не себе через те, що так відволіклася», - додає вона.

Дослідження 2005 року показало, що люди, які під час роботи відволікаються на дзвінки чи електронні листи, можуть спостерігати падіння IQ. Порушення продуктивності праці випливає з досліджень Стенфордського університету 2009 року, коли оператори в режимі багатозадачності виконували свої завдання гірше.

В науковій статті 2017 року сказано, що лише одне дослідження показало, що багатозадачність призвела до підвищення рівня кортизолу, але три дослідження довели, що такий режим підвищує «стрес, тривогу та втому».

Дослідження Університету Сассексу показало, що люди, які постійно перебувають у режимі багатозадачності можуть мати меншу щільність мозку в передній порожнистій корі, відповідальній за емпатію.

Можливо, навіть не потрібно шукати наукових доказів того, що коли людина робить багато речей одночасно, вона стає більш напруженою і втрачає концентрацію уваги, а смартфони та інші технології лише загострюють це.

Відомо, що люди постійно змінюються з когнітивної точки зору. Пандемія коронавірусу та віддалена робота розмила кордони між робочим графіком та особистим життям. Варто визнати, що режим багатозадачності є фактично звичним явищем для людей, особливо яскраво це показала віддалена робота вдома: робота за комп’ютером, догляд за дітьми, дзвінки у Zoom.

Пандемія безумовно загострила проблему багатозадачності, і ще гірше, вона зробила такий режим нормою, але не можна героїзувати це.

Багатозадачність може приносити радість, адже вона дозволяє відчути себе «героєм», який долає всі перешкоди. Однак, така радість часто буває «штучною».

Звісно, не треба романтизувати і монотонне життя, адже відмовитися від багатозадачності також неможливо, оскільки життя людей завжди було сукупністю різних одночасних вимог. Але можна припинити фетишизувати такий вид «жонглювання» діяльністю. Існують докази того, що це шкідливо для людей. До багатозадачності треба ставитися обережно, резюмує видання.

Читайте також: Як впоратися з тривожністю та стресом — поради від New York Times