Вступ Канберри в тристоронній альянс AUKUS і відмова від контракту з Францією на будівництво підводних човнів може привести до того, що Австралія отримає підводні човни на десятиліття пізніше запланованих термінів — у 2040 році, заявив представник Міноборони Франції Ерве Гранжан, повідомляє «Інтерфакс-Україна».
«(Замість 2030 року — ред.) тепер швидше за все це буде 2040 рік», — наводить його слова агентство Associated Press.
На думку Гранжан, рішення Австралії розірвати контракт з Парижем — «погані новини» для Австралії. І він нагадав, що додатковою проблемою від більш тривалого терміну споруди субмарин буде те, що Китай нарощує свій атомний флот з великою швидкістю.
Також він заявив, що Франція за більш ніж 120 років побудувала понад 250 підводних човнів, і країна має багаті знання та інженерні навички в цій галузі. Гранжан зазначив, що неатомні субмарини, будувати які Франція пропонувала Австралії, судячи з усього, є менш помітними для засобів виявлення, ніж атомні підводні човни.
Він додав, що в той же день, як було оголошено партнерство AUKUS, австралійська сторона направила в Париж повідомлення, що Канберра задоволена станом спільної з Францією оборонної програми зі створення підводних човнів.
Своєю чергою міністр оборони Франції Флоранс Парлі, виступаючи у вівторок у французькому парламенті, заявила, що Австралія, «зруйнувавши довіру між союзниками», зробила «стратегічний поворот» і повністю довірила своє майбутнє в руки США на тлі загрози з боку Китаю.
За її словами, США, можливо, хочуть збільшити рівень ескалації з Китаєм, додавши до нього, ймовірно, і «військовий вимір». Водночас, нагадала глава Міноборони, Франція присутня в Індо-Тихоокеанському регіоні через складнощі, що викликаються, відповідно до тверджень Парлі, «зрослої агресивності Китаю», а Париж повинен пропонувати альтернативу.
Минулого тижня президент США Джо Байден, прем'єр-міністри Австралії Скотт Моррісон і Великобританії Борис Джонсон оголосили про створення нового тристороннього партнерства в сфері безпеки — AUKUS. Першою великою ініціативою AUKUS стане будівництво атомного підводного флоту для Австралії. Це передбачає відмову Канберри від контракту на будівництво підводних човнів з французькою компанією Naval Group на $90 млрд.
При цьому, як повідомлялося, президент Франції Емманюель Макрон не був поставлений до відома про підготовку угоди про партнерство, його деталі були узгоджені трьома сторонами на червневому саміті «великої сімки» в графстві Корнуолл на півдні Англії з 11 по 13 червня. У британському уряді документи, що стосуються угоди, були помічені грифом «цілком таємно», їх обговорення проходило в спеціально захищених кімнатах.
Французький міністр закордонних справ Жан-Ів Ле Дріан раніше спростував повідомлення про те, що перед оголошенням про укладення угоди були проведені попередні консультації з Францією, заявивши, що «це неправда». Союзники «не ставляться один до одного з такою жорстокістю, з такою непередбачуваністю», сказав міністр.