UA / RU
Підтримати ZN.ua

Авантюра Росії на Близькому Сході така ж безглузда, як і американська – FT

США не змогли переробити регіон на свій лад і підстав вважати, що Росії це вдасться, теж немає.

Коли російський генерал прийшов в посольство США в Багдаді і сказав американцям забиратися з Сирії, тому що Росія починає бомбардування в цій країні, президент Володимир Путін зробив гучну заяву.

Те посольство в Багдаді було збудоване в 2003 році після вторгнення армії США в Ірак. Воно повинно було стати своєрідним символом "американської могутності". Вашингтон за допомогою війни на іракській території хотів змінити весь регіон Близького Сходу. Натомість сталося протилежне. Регіон зав'яз у громадянських війнах між шиїтами на чолі з Іраном і сунітами. Це стало передумовою появи "Ісламської держави Ірака і Леванта".

Про це на сторінках Financial Times пише оглядач Девід Гарднер, який додає, що демарш російського генерала в посольстві США у Багдаді можна порівняти хіба що з виступом самого Путін перед Генеральною асамблеєю ООН. Тоді він тицьнув пальцем в США і заявив: "Ви хоч розумієте, що ви наробили?". Але значно важливіше те, що російський президент, схоже, вірить, що увірвавшись з армією в Сирію, він став на чолі коаліції, яка завойовує регіон Близького Сходу.

"Можливо зараз ситуація на це схожа. Але цьому регіону навряд чи знадобиться багато часу, щоб навчити російського диктатора тому, що американці вже вивчили: перемога – ідея дуже відносна", - йдеться в статті.

Опортунізм Путіна може привести хаос в Росію, оскільки сирійська авантюра налаштує проти неї сунітів. І це привід непокоїтися, оскільки навіть на російській території живуть десятки мільйонів представників цієї течії ісламу. При чому більшість з них – чеченці, які вже воюють в Сирії на боці "Ісламської держави", а на Північному Кавказі вербують бойовиків і будують бази.

"Тицьнути носом Америку в її невдачі дуже приємно, мабуть. Але Росія могла б з таким же успіхом причепити собі на спину мішень. Безпрецедентна військова сила США не змогла переробити регіон по-своєму. І немає причин думати, що держава нижчої категорії, як Росія, зможе впоратися з цим завданням краще", - пише оглядач.

Як відомо, з моменту початку війни в Сирії в 2011 році, Росія надає підтримку Башару Асаду,чинному президентові країни, в той час як більшість членів НАТО і Європейського Союзу звинувачуютьрежим Асада в військових злочинах і вимагають його відставки. Паралельно з конфліктом між сирійською опозицією і Асадом в Сирії йде війна з бойовиками "Ісламської держави".

30 вересня 2015 годапрезидент Сирії Башар Асад попросив у Росії допомога військово-повітряних сил. У той же день Росія завдала авіаудару в Сирії.