UA / RU
Підтримати ZN.ua

Атака РФ на Азові нагадує російські провокації перед війною з Грузією – Atlantic Council

Підхід Москви нагадує "повзучу анексію", яка відбувалася в Грузії в 2008 році.

Ескалація напруженості між Росією і Україною в Азовському морі нагадує російські провокації, які призвели до війни з Грузією влітку 2008 року, пише оглядач Atlantic Council Ашіш Кумар Сен.

"Протягом кількох місяців російські збройні сили працювали над тим, щоб зробити Азовське море внутрішньою російською водоймою, з метою блокувати доступ до східних українських портів і закріпити позиції Москви в Криму", - прокоментував віце-президент Atlantic Council Деймон Вілсон.

"Інкрементальний підхід Москви схожий на "повзучу анексію", яку ми спостерігали в Грузії в 2008 році: не кожен крок виявляється істотним, але всі вони в сукупності дають Росії стратегічні вигоди. Мета сьогоднішньої російської ескалації – залякати Україну, щоб вона перестала відстоювати свій доступ до цих міжнародних вод і портів", - додав він.

Напруженість між Києвом і Москвою посилилася 25 листопада, після того, як російський корабель протаранив рейдовий буксир "Яни Капу" ВМС ЗСУ, який у супроводі бронекатерів "Бердянськ" і "Нікополь" прямував з Одеси до Маріуполя. Крім того, російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських Збройних сил України. Всі три судна в результаті обстрілу росіянами втратили хід. Поранення отримали шість українських моряків. Москва, у свою чергу, заявила, що українські суди проходили через її територіальні води без дозволу. Президент України Петро Порошенко повідомив про наміри внести до Верховної Ради проект постанови про введення воєнного стану терміном на 60 діб у зв'язку з російською збройною агресією на Азові.

"Тим, хто стежить за політикою Кремля в його регіоні, ця ситуація здається небезпечно знайомою", - сказав директор Центру Євразії Atlantic Council Джон Гербст, зазначивши, що "Москва здійснювала провокації проти Грузії протягом багатьох років. Вони включали в себе прольоти військових літаків, ракетні удари, і стрілянину по внутрішній демаркаційній лінії Грузії. Все це призвело до російсько-грузинської війни 2008 року".

Старший науковий співробітник Atlantic Council Майкл Карпентер заявив, що захоплення Росією українських кораблів є частиною більш масштабної стратегії щодо досягнення контролю над Азовським морем.

"Цей крок є очевидним порушенням міжнародного права, який виводить російську агресію на новий рівень", - підкреслив він.

Реакція на ескалацію конфлікту

За словами Карпентера, Сполучені Штати повинні негайно відреагувати, надавши Україні радіолокаційні станції і протикорабельні ракети".

"США також слід накласти санкції і повністю заморозити активи принаймні одного великого російського банку, такого як "Сбербанк", "ВТБ" або "Газпромбанк". Тиск на Кремль має продовжуватися доти, поки Росія не виведе війська з Донбасу і не перестане блокувати доступ до українських портів", - заявив він.

Старший науковий співробітник Андерс Ослунд заявив, що НАТО і США мають спрямувати свої кораблі в Азовське море, щоб гарантувати, що воно залишиться відкритим для міжнародних перевезень. Він підкреслив, що "такий крок буде відповідати Конвенції ООН з морського права і Конвенції Монтре про статус проток". Він зазначив, що ЄС, НАТО і США повинні протестувати проти порушення свободи відкритого моря, гарантованої кількома морськими конвенціями.

Прес-секретар НАТО Оана Лунгеску заявила, що "НАТО повністю підтримує суверенітет України та її територіальну цілісність, в тому числі її права у своїх територіальних водах".

"Ми закликаємо Росію забезпечити безперешкодний доступ до українських портів в Азовському морі у відповідності з міжнародним правом", - додала вона.

Цілі Росії

Між тим, російські ЗМІ цитують владу, які звинуватили Київ в прагненні створити конфліктну ситуацію.

"Представник Кремля, який стверджував у 2014-му, що "зелені чоловічки", які окупували Крим, не були російськими солдатами, тепер каже, що "небезпечні маневри українських кораблів" призвели до ескалації конфлікту", - сказав Гербст, додаючи, що "на жаль для Москви, в України є докази того, що російські командуючі наказали затопити український буксир".

За словами Гербста, Москва переслідує дві мети: підрив української економіки і прагнення спровокувати Україну на військову відповідь. Він зазначив, що протягом року Росія значно розширила свою присутність в Азовському морі.

Читайте також: У Держдепі США відреагували на атаку РФ на Азові

Раніше повідомлялося, що Україна ініціювала екстрене засідання Ради Безпеки ООН у зв'язку із ситуацію в Азовському та Чорному морях. У свою чергу, в РФ також вимагають скликання Ради безпеки ООН 26 листопада та традиційно відхрещуються від причетності до ескалації на Азові. Засідання Ради Безпеки ООН призначено на 11:00 (18:00 за Київським часом). На 16:00 заплановане позачергове закрите засідання Верховної Ради щодо введення в країні воєнного стану.

Українські правоохоронці переходять на посилений режим несення служби, ЗСУ та СБУ приведені в повну бойову готовність, у море вийшли кораблі Військово-морських сил України.

Свою оцінку ситуації в Азовському та Чорному морях також дали міжнародні організації і зовнішньополітичні відомства країн-партнерів України.