UA / RU
Підтримати ZN.ua

Атака на танкери в Оманській затоці: Саудівська Аравія звинувачує Іран

У Тегерані звинувачення Ер-Ріяду відкидають.

Іран причетний до нападу на танкери в Оманській затоці, вважає принц-наступник Саудівської Аравії Мохаммед бін Салман. Таку думку він озвучив в інтерв'ю національному виданню Aschark al-Ausat.

На думку бін Салмана, атака стала відповіддю Тегерана на дипломатичне посередництво прем'єр-міністра Японії Сіндзо Абе у суперечці Ірану та Сполучених Штатів Америки. Принц закликав міжнародну спільноту зайняти "рішучу позицію" щодо нападу в Оманській затоці, пише DW.

"Ер-Ріяд не прагне війни у ​​своєму регіоні. Однак королівство без вагань захистить від будь-яких загроз свій народ, свій суверенітет, свою територіальну недоторканність та свої інтереси", - цитує кронпринца AFP.

Окрім Саудівської Аравії на причетності Тегерану до атаки на танкери наполягають Сполучені Штати та Велика Британія. Пентагон оприлюднив відео, на якому судно, схоже на іранський корабель берегової охорони, наближається до іншого, схожого на танкер, і знімає з нього міну, що не вибухнула.

Однак у Тегерані усі обвинувачення відкидають, наголошуючи на їхній "бездоказовості". Своєю чергою Іран звинувачує Вашингтон і його союзників у регіоні, зокрема Саудівську Аравію, у спробі розхитати ситуацію.

Саме іранські судна врятували екіпаж постраждалих норвезького танкера Front Altair та японського Kokuka Courageous. Зараз члени екіпажу судна перебувають в ОАЕ.

Напередодні до МЗС Ірану викликали британського посла з вимогою пояснити позицію британського зовнішньополітичного відомства. Іранські дипломати назвали заяву Лондона щодо можливої причетності Тегерану до інцидентів з танкерами в Оманській затоці неправдивою.

Нагадаємо, 13 червня в Оманській затоці були атаковані танкери Kokuka Courageous (Kokuka Sangyo Co, Японія), та Front Altair (Норвегія), після чого обидва зайнялися. З кораблів евакуювали 44 людини. За різними версіями, при атаці використовувалися міни, торпеди або "літаючі об'єкти".

Державний секретар США Майк Помпео поклав відповідальність за напад на танкери на Тегеран. Іран ці звинувачення відкидає. Схожий інцидент стався біля берегів ОАЕ на початку травня, коли були атаковані чотири танкери. У США припускали, що до цього може бути причетний Іран, Тегеран це заперечував.

14 червня Рада безпеки ООН обговорила напади на танкери в Оманській затоці на закритому засіданні, однак не прийняла у цьому питанні жодних рішень. Тож кожна постраждала від диверсій країна має намір провести власне розслідування.

Як пише у своїй статті для DT.UA президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар, бізнес під знаком війни – те, що дуже потрібне путінському режиму. Москва і Тегеран потребують такого сценарію в регіонах нафтовидобутку та тих, які важливі для транспортування енергоресурсів. Тому невипадково загострилося становище в Перській затоці у зв'язку з атакою на нафтові танкери поблизу одного з найбільших у світі терміналів у порту Фуджейра (ОАЕ). Якщо там розпочнеться війна, то ціни на нафту можуть підскочити до омріяних вище $ 100 за барель.

Докладніше читайте у матеріалі Михайла Гончара "Росія: формула "Чужого" для України та Заходу" у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".