UA / RU
Підтримати ZN.ua

Армія Білорусі за рішенням Лукашенка зможе придушувати протести

Масові протести в Білорусі почалися в серпні 2020 року, коли Лукашенко в шосте оголосив себе президентом

Невизнаний демократичними країнами президент Білорусі Олександр Лукашенко дозволив залучати армію для придушення протестів, підписавши закон "Про зміну законів з питань захисту суверенітету і конституційного ладу".

Армію в Білорусі можна задіяти, коли вводиться режим надзвичайного стану. Надзвичайний стан вводять в разі:

Щоб до пункту "заворушень" віднести протести і посилити реагування на них, Лукашенко змінив закон так:

Нові правила "розроблені з урахуванням досвіду реагування на заворушення в 2020 році", - йдеться на сайті Лукашенко. Мова про хвилю протестів, які пройшли по всій Білорусі і за її межами після оприлюднення результатів президентських виборів в серпні 2020 року: за даними ЦВК, Лукашенко переміг, проте тисячі людей вийшли на протести, звинувачуючи команду диктатора у фальсифікації. Ці протести влада почала душити: протягом року майже 40 тисяч громадян були незаконно затримані і піддалися тортурам, більше 4 тисяч протестувальників, журналістів і правозахисників піддалися кримінальному переслідуванню. Заблоковано роботу провідних незалежних медіа, правозахисних організацій і опозиційних політичних партій. 23 травня спецслужби Білорусі примусово посадили в Мінську літак, щоб заарештувати ексредактора опозиційного каналу NEXTA Романа Протасевича.

Читайте також: Путін і Лукашенко домовилися спільно боротися із санкціями Заходу

"Такого масштабу політичних репресій не бачила жодна країна Східної Європи і колишнього СРСР після падіння "залізної завіси". Зараз політв'язнями в Білорусі визнані понад 500 осіб, щонайменше 1500 знаходяться в тюрмах і ще тисячі людей - під слідством за політично мотивованими звинуваченнями", - говорять в українському Центрі прав людини ZMINA.

Репресії проти "незгодних" відбуваються на тлі заяв чиновників режиму Лукашенка про відновлення авіасполучення з окупованим Кримом і налагодження співпраці з окупаційними адміністраціями ОРДЛО. На думку правозахисників, це вказує на остаточну зміну політичного курсу режиму Лукашенко: керована ним Білорусь стає союзником Росії у війні проти України і всього цивілізованого світу.