UA / RU
Підтримати ZN.ua

Американські спецслужби стежили за Мартіном Лютером Кінгом і Мохаммедом Алі

Програму "Мінарет" щодо стеження за політиками, журналістами і спортсменами запустили, щоб з'ясувати їхній зв'язок з іноземними державами.

Агентство національної безпеки (АНБ) США стежило у 1960-ті роки за лідером руху за громадянські права чорношкірих американців Мартіном Лютером Кінгом. Згідно з документами цього відомства, розсекреченими за запитом дослідників з Університету Джорджа Вашингтона, стеження велося також за низкою відомих політиків, громадських діячів, журналістів і спортсменів.

Серед них, окрім Кінга, були впливові сенатори Френк Черч і Говард Бейкер, оглядач газети New York Times Том Вікер, журналіст і письменник-сатирик Арт Бухвальд, що публікувався у Washington Post, чемпіон світу з боксу Мохаммед Алі. Зокрема, прослуховували телефонні переговори сенаторів із зарубіжними співрозмовниками.

Програму, що отримала назву "Мінарет", було запущено у 1967 році, в розпал руху проти війни США у В'єтнамі, після того як президент країни Ліндон Джонсон дав вказівку з'ясувати, не чи підтримуються антивоєнні акції іноземними державами. Про цю програму стало відомо ще в 1970-ті роки, на хвилі викриття незаконної діяльності спецслужб. Проте імена осіб, чиї телефони прослуховувалися, стало відомо тільки зараз.

До списку тих, за ким стежило АНБ, потрапили понад 1600 громадян та організацій США. Програму було згорнуто у 1973 році, після гучного політичного скандалу "Вотергейт", коли розкрили численні факти стеження спецслужб за політичними супротивниками тодішнього президента США Річарда Ніксона. !zn

Читайте також:

У США відзначають 50-річчя історичної промови Мартіна Лютера Кінга

Спецслужби США стежили за тисячею номерів без судових санкцій