UA / RU
Підтримати ZN.ua

Американці не хочуть рятувати хворих дітей Чечні через Царнаєва – Time

Видання пише, що бостонські терористи ніколи не жили в Чечні, але нашкодили республіці, влаштувавши теракт.

Наприкінці минулого року старий друг 3 зрозумів, що час залишити США і повернутися в рідну Чечню. Лікар Хасан Баієв впродовж 10 років займався тим, що намагався забезпечити медичну допомогу тяжко хворим дітям з Чечні в Америці.

Але тепер, після вибухів у Бостоні і початку суду над Джохаром Царнаєвим, він більше не може займатися своєю доброю справою. Про це на сторінках Time пише Саймон Шустер.

"Люди почали говорити мені, що після теракту не можуть чи не хочуть допомагати Чечні. Я не бачив іншого виходу. Довелося змиритися з тим, що зв'язків, які я налагодив, розірвалися", - пояснив Баієв.

Оглядач нагадує, що самі брати Царнаєві, які підірвали дві бомби в натовпі під час Бостонського марафону, ніколи не жили в Чечні. Але репутація чеченців у США настільки зіпсувалася, що вчинок терористів став асоціюватися з цілим народом на півночі Кавказу.

Чеченський правозахисник Хеда Саратова каже, що після вчинку братів Царнаєвих, "майже всі двері перед нами зачинилися". За її словами, тепер навіть найбільш репресованим і переслідуваним громадянам Чечні стало тяжко отримати політичний притулок в США.

Оглядач пише, що чеченський лікар Баієв користувався пошаною серед американських медиків. В США його вважали зразком хоробрості і професіоналізму, оскільки в часи воєн в Чечні він не втік з республіки, а став польовим хірургом. Він лікував поранених з обох боків конфлікту.

Силовики Росії його кілька разів затримували і катували. А серед його співвітчизників-чеченців теж були ті, хто його зневажав за те, що він рятував життя пораненим російським солдатам. Таким чином, в 2000 році США дали політичний притулок Баієву.

Лікар розповідає, що познайомився з родиною майбутніх терористів у 2002 році. Навесні Царнаєві прийшли до нього з 8-річним Джохаром і попросили про допомогу. За словами Баієва, Джохар тоді був дуже "тихим, але впертим" хлопчиком. Він дуже легко знайшов собі друзів на вулиці.

Згодом, коли сім'я Царнаєвих знайшла квартиру, вони більше ніколи не контактували з лікарем. Через рік після того, Баієв заснував організацію International Committee for the Children of Chechnya, яка влаштовувала поїздки американських лікарів в Чечню для лікування дітей, постраждалих від воєн.

"Чечня була чимось на зразок випробувального полігону для російської зброї. Тому пацієнтів вистачало. Лише Всевишній знає, що вони на нас скидали", - сказав чеченський лікар.

Але наприкінці 2014 року, після терактів у Бостоні, Баієву довелося закрити ICCC. В США підтримка Чечні ослабла через вчинок братів Царнаєвих, тож продовжувати працювати над порятунком дітей стало неможливо. Зараз Баієв повернувся в Грозний і працює в дитячій клініці на повну ставку.

Нещодавно Джохара Царнаєва визнали винним у скоєнні теракту в Бостоні. 21-річному Джохару Царнаєву пред'явлені в загальній складності 30 звинувачень, 17 з яких загрожують стратою. У другій частині процесу присяжним належить вирішити, до якої міри покарання - смертної кари або довічного ув'язнення - він повинен бути засуджений.

Раніше повідомлялося, що 5 березня в Бостоні почався процес по справі про вибухи під час марафону два роки тому.

У липні 2013 року у США офіційно пред'явили звинувачення Джохару Царнаєву. Старший брат Джохара Царнаєва Тамерлан, якого також вважають підозрюваним в організації вибухів у Бостоні, був убитий в перестрілці з поліцією.