UA / RU
Підтримати ZN.ua

Агресивна поведінка Росії змушує Швецію переглянути свій нейтралітет - The Economist

Стокгольм все частіше демонструє, що він зовсім не нейтральний в часи, коли Москва грає м'язами.

Військові навчання Швеції під назвою "Аврора-17" будуть тривати до кінця вересня. І вони стали найбільшими з тих, які нібито нейтральна країна проводила за останні 23 роки.

В маневрах візьме участь не лише 19-тисячна шведська армія, а й близько 1500 солдатів з Фінляндії, Данії, Естонії, Латвії, Литви, Франції, Норвегії і США. Всі ці країни за виключенням Фінляндії - члени НАТО.

Масштаб навчань і їхня головна мета - захист острова Готленд, розташованого за 350 кілометрів від російського Калінінграда - вказує на те, наскільки незахищеною почувається Швеція.

Про це пише The Economist, нагадуючи, що після анексії Криму і агресії проти України президент Росії Володимир Путін почав грати м'язами біля кордонів Балтії і Скандинавії. Для участі у навчаннях "Захід-2017" Москва відправила 100 тисяч солдатів в Білорусь, до самих кордонів країн Балтії, щоб потренуватися воювати проти "західної коаліції".

Але це не єдина причина для тривоги. В березні 2013 року Росія відправила два бомбардувальники Ту-22М3 у супроводі чотирьох СУ-27 через Фінську затоку. До Готленда їм лишалося всього 40 кілометрів. Експерти НАТО вважають, що вони імітували ядерний удар по Швеції. Після багатьох років скорочення оборонних витрат Стокгольму довелося розраховувати лише на допомогу данських F-16, які беруть участь у патрулюванні неба в Балтійському регіоні. В 2014 році російська субмарина проникла на Стокгольмський архіпелаг. Вона покинула акваторію до того, як її виявили. З того часу Росія часто влаштовує провокації, якщо не згадувати військові навчання в регіоні.

Тож не дивно, що багато шведів тепер думають, що їхній країні час покласти край 200-річній історії нейтралітету і приєднатися до НАТО. Адже так будь-яка атака проти Швеції буде розцінюватися як агресія проти США і 28 країн альянсу. Всі головні опозиційні партії в країні підтримують вступ в НАТО окрім радикальних націоналістів з партії "Шведських демократів", які разом з іншими європейськими популістами підозріло захоплюються Путіним.

Опитування демонструють, що більшість шведів підтримують вступ в НАТО. Дослідження Pew показало, що 47% громадян Швеції за приєднання до альянсу, а 39% - проти. Але зараз правляча коаліція соціал-демократів і "зелених" хоче добитися максимально тісної співпраці з НАТО без вступу.

Міністр оборони Швеції Петер Хульквіст став автором політики, яка націлена на усунення протирічь в підході країни до безпеки. Так звана "доктрина Хульквіста" передбачає, зокрема, підвищення обороноздатності Швеції, на яку довгий час не звертали увагу. Тепер країна щороку підвищує витрати на армію на 5%, а обов'язковий призов буде відновлений з наступного року. Також доктрина передбачає побудову тісної оборонної співпраці з сусідніми країнами, які не входять в НАТО, зокрема з Фінляндією, а також зі США і країнами Балтії, які мають членство в Альянсі. Навчання "Аврора-17", схоже, покликані продемонструвати всі ці підходи. Також і Швеція, і Фінляндія уклали угоди з НАТО про вільний рух сил альянсу на території цих країн.

Схоже, що сам Хульквіст хотівби, щоб його країна вступила в НАТО. Але уряд Швеції поки відкидає такий сценарій через антиамериканські сентименти "лівих" і страх спровокувати Путіна.

Втім, існують причини, чому НАТО сам може бути зацікавлений у членстві Швеції (і Фінляндії). Захистити країни Балтії без гарантованого доступу до шведської території і повітряного простору буде значно складніше. Сама ж Швеція в разі вступу стала б більш інтегрованою з командними системами НАТО. Оперативність її сил підвищилася б, що пішло б на користь обороноздатності країни.

Питання про НАТО зараз не на порядку денному у Швеції, але воно буде важливим на парламентських виборах у наступному році. Якщо ж Стокгольм приєднається все ж до альянсу, Путін буде сам в цьому винен.

Раніше повідомлялося, що Швеція відновлює призов на строкову службу в армії. Відновлення призову пов'язано з посиленням військової активності країни, після російської агресії в Україні.

У свою чергу, армія Фінляндії збільшиться з 230 тисяч осіб до 280 через напруженість у відносинах з Росією. Згідно зі звітом міністерства оборони Фінляндії, країна бачить загрозу в активізації дій російських військ в Україні, Сирії і Балтійському регіоні.