UA / RU
Підтримати ZN.ua

Агенти з нерухомості в Лондоні допомагають чиновникам Росії відмивати гроші – Newsweek

Британське законодавство зобов'язує агентів повідомляти правоохоронців про клієнтів з підозрілими грошима, але вони цього часто не роблять.

Цифри у статистиці щодо світової корупції приголомшують. Щороку в світі підкупні чиновники крадуть у своїх країн трильйон доларів.

Ці гроші не можуть просто "лежати під подушкою". Їх потрібно в щось вкласти, витратити. Тому корупціонери анонімно відмивають їх через купівлю дорогої нерухомості у Великобританії, в якій кожного місяця спостерігається вливання 1,5 мільярди доларів невідомого походження. І найчастіше такі гроші приходять саме з Росії.

Про це на сторінках Newsweek пише Аманда Абрамс нагадуючи про журналістське розслідування "From Russia with Cash", в якому британські репортери вдають з себе російських чиновників Бориса і Настю, щоб викрити обіг незаконно отриманих грошей на лондонському ринку нерухомості. Дослідники знімають скритою камерою свої переговори з агентами дорогої нерухомості в центрі столиці Великобританії

"Не потрібно, я думаю, пояснювати, що ці гроші - з бюджету Росії", - зізнається у Борис.

При цьому він підкреслює, що дорогі квадратні метри не повинні бути якимсь чином офіційно пов'язані з його іменем. І лондонських агентів з нерухомості всі ці умови влаштовують. Попри те, що клієнти фактично зізнаються у тому, що вони шахраї, продавці дорогої нерухомості спокійно продовжують розмову про продаж нерухомості. Оглядач зауважує, що таку поведінку можна було б виправдати в США, де законодавство не зобов'язує агентів повідомляти правоохоронців про свої підозри щодо грошей, які пропонує клієнт. Але у Великобританії існує закон, який вимагає складати "Доповідь про підозрілу активність" Національній агенції з питань злочинів.

Оглядач зауважує, що, звісно, розслідування, проведене британськими репортерами, не таке глибоке, як хотілося б і обмежене лише таємно знятими розмовами. Однак воно добре ілюструє, як світ корупції насправді функціонує у світі. Чиновникам потрібне безпечне місце, щоб сховати крадені гроші. І ринок нерухомості разом з бюрократією на сьогоднішній день – це найбільші інструменти в їхніх руках.

Лондон – найпопулярніше місце серед корупціонерів. На другому місці – американський Нью-Йорк, а на третьому – Маямі. У британському розслідуванні один з агентів з нерухомості зізнається, що "понад 80% клієнтів – це іноземці. А 50-60% - це ті, хто хоче анонімність при покупці". Часто для того, щоб уникнути згадування імені корупціонера використовують фіктивну компанію в одному з світових офшорів. Такі угоди б'ють по мешканцям цих міст, оскільки ціна нерухомості зростає. Але головне, що схеми відмивання корупційних грошей продовжують діяти і ніхто їх не перевіряє.

"І саме тому вимога до британський агентів доповідати про підозрілих покупців дуже критична: вона може зупинити потік незаконно отриманих грошей в Лондон", - йдеться в статті.

"Вся справа у тих, хто дозволяє цій схемі продовжуватися. Ми не можемо змусити російських чиновників припинити обкрадати свою країну, але ми можемо не дозволити їм ховати вкрадене", - каже британський журналіст Роман Борисович, який у експерименті вдавав з себе російського чиновника Бориса.

Експерт Бен Джуда пригадує досвід часів Вікторіанської ери, коли вулична злочинність у Лондоні процвітала. Але коли обіг крадених речей почали жорстко відстежувати, злочинність різко скоротилася. За його словами, Захід повинен розглядати дорогу нерухомість, куплену на незаконно отримані кошти як "криваві маєтки" за аналогією з "кривавими діамантами", які фінансують війни в Африці.

Українська журналістка Наталія Седлетська, яка у експерименті вдавала росіянку Настю, нагадує про гроші, які були украдені з бюджету України колишнім президентом Віктором Януковичем і його оточенням.

"Жоден долар не повернувся в український бюджет. Були введені санкцій проти Януковича, але наші правоохоронні органи відмовляються співпрацювати. Тому і гроші, які були відмиті через банківську систему США неможливо повернути. Ось чому наша країна досі така бідна", - вважає вона.

Читайте також: У Антикорупційному бюро показали зразки екіпіровування бійців Управління спецоперацій

Борисович, Джуда і Седлецька збираються розпочати міжнародну антикорупційну кампанію спільно з правозахисниками Transparency International і Global Witness, яка націлена на те, щоб змусити уряди боротися з відмиванням крадених грошей через купівлю нерухомості.

В цей же час, Україна не дуже успішно намагається боротися з корупцієювсередині країни. Необхідні антикорупційні відомства були створені. 30 листопада повідомлялося, що антикорупційним прокурором було призначено Назара Холодницького. Але це поки не дало відчутних результатів.

У свою чергу посол США в Україні Джефрі Пайєтт нещодавно теж закликав україську владу: "Більше реформ, менше політики". Про це він написав на своїй сторінці в Twitter після того, як у Верховній Раді сталася бійка, а президент України, голова парламенту і прем'єр-міністр виступили після неї зі спільною заявою про політичну єдність.

Зі свого боку, правозахисники назвали основні недоліки судової реформи. Як пише в статті для DT.UA правозахисниця, координатор Євромайдану SOS Олександра Матвійчук, ключові питання узагалі винесено за рамки Конституції. Складається враження, що члени Конституційної комісії не домовилися, а тому викинули з тексту змін положення про регулювання судоустрою, дисциплінарну відповідальність суддів, суддівське самоврядування тощо.