UA / RU
Підтримати ZN.ua

Без чіткого плану переходу до відновлюваних джерел енергетична криза стане нормою — FT

Ціни на енергію будуть неконтрольовано зростати. 

Усі хочуть врятувати планету від зміни клімату, але ніхто не хоче підвищення цін на енергію. Енергетичний перехід, про який заявили багато країн, відбувається надто повільно. Це найбільший довгостроковий інфраструктурний проект в історії людства, тому уряди повинні планувати його помірковано та детально, пише Financial Times.

За даними Міжнародного енергетичного агентства, викопне паливо все ще домінує в глобальному енергетичному балансі на 81 відсоток.

Але занепокоєні інвестори зупиняють фінансування сфери викопного палива без відповідних інвестицій у «перехідні» джерела, ядерну енергію та відновлювану енергетику.

Оскільки ціни на нафту будуть зростати, за прогнозами, щорічні інвестиції виробників нафти на біржі різко скоротяться.

Очікується, що до 2025 року інвестиції в середньому щорічно будуть падати на п’яту частину порівняно з попереднім десятиліттям.

За словами аналітиків, капітальні витрати на видобуток викопного палива по відношенню до валового внутрішнього продукту цього року зменшаться більш ніж вдвічі.

Це може пояснити, чому навіть після нещодавнього зростання цін на акції, нафтові компанії не відчувають «сили та стабільності» на енергетичному ринку.

США та ЄС планують витратити понад 1 трлн доларів на ініціативи щодо зеленої енергетики.

Але остання пропозиція США передбачає менше половини цієї суми безпосередньо на енергопостачання. Більша частина залишку буде в податкових кредитах для відновлюваних джерел енергії.

Не маючи плану збільшення базового енергопостачання, політики лише накопичують проблеми собі та наступникам.

Ціни на енергоносії зросли частково через низькі запаси викопного палива. Світові запаси нафти та всіх похідних від неї продуктів впали.

Уряди зменшили інвестиції в усі види викопного палива. Це перешкоджало розвитку природного газу, життєздатного перехідного палива, якщо з ним «безпечно поводитися».

Ядерна енергетика є політично токсичною, але її не можна уникнути, щоб забезпечити порятунок від енергетичної кризи, поки світ ще не перейшов до відновлювальних джерел.

Зберігання енергії — ще один важливий елемент у головоломці енергетичної безпеки, який не враховано.

Приватний капітал ефективно розподіляє себе на чітко визначених ринках. Він не може винести важку роботу, яка вимагається від нього, коли завдання, що перед ним поставили, настільки туманне.

Більш жорстких кліматичних цілей для енергетичного переходу, які світові лідери встановлюють на конференції зі зміни клімату COP26 буде недостатньо. Уряди повинні щорічно встановлювати та переглядати терміни переходу до відновлюваних джерел. Без цього можна очікувати, що перебої в постачанні енергії та підвищення цін будуть постійно повторюватися, резюмує видання.

Читайте також: Рада затвердила підтримку Україною глобальних цілей з питань зміни клімату

Перехід до безвуглецевої енергетики – безальтернативне майбутнє світової економіки. Неминучим кроком на цьому шляху є поступове припинення спалювання на ТЕС. Європейський Союз, який є світовим лідером такого переходу, взяв курс на повне закриття вугільних електростанцій до 2050 року. Заходи щодо закриття вугільних ТЕС неодмінно доведеться проводити й Україні. Понад 40 країн світу на кліматичному саміті COP26 у Глазго зобов'язалися поступово відмовитися від використання вугілля в енергетиці.