UA / RU
Підтримати ZN.ua

Як вибори в Південній Африці можуть змінити ставлення до Росії — Politico

Африканський національний конгрес повинен створити правлячу коаліцію після того, як він не подолав бар'єр у 50% у парламенті.

Росія використовувала наративи часів холодної війни, щоб змусити Південну Африку зберігати нейтралітет. Вибори, що відбулися минулого тижня під час яких керівна партія вперше втратила більшість можуть призвести до зміни ситуації. Хоча уряд ПАР заявляє про свій нейтралітет — місцеві жителі, які виступають за Україну, стверджують, що це брехня.

Вони вказують на те, що ПАР співпрацює з Росією у проведенні військових навчань; що її правляча партія, Африканський національний конгрес, іноді приймає російські тези; і що ПАР звернулася до Міжнародного кримінального суду з проханням не виконувати ордер на арешт Владіміра Путіна, щоб російський президент зміг відвідати їхню країну, зазначає Politico.

У той час як більшість країн Заходу об'єдналися навколо України й протистояли російській агресії, Південна Африка і більша частина решти континенту пережили іншу еволюцію — від початкового, прохолодного засудження Росії до неприєднання, а часом і до підтримки дій Росії у війні. Будучи найбільшою економікою африканського континенту і регіональною політичною державою, її мінлива позиція відображає погляди багатьох інших африканських країн, оскільки війна в Україні затягується.

Читайте також: Лідери ПАР та Китаю виступають за мирні переговори між Україною та Росією

"Але цей статус-кво зараз під загрозою. Минулого тижня південноафриканці прийшли на виборчі дільниці, отримавши приголомшливі результати, які похитнули консенсус, що склався в країні після апартеїду", — пише Politico.

Африканський національний конгрес (АНК), якому належить більшість голосів з 1990-х років, тепер повинен створити правлячу коаліцію після того, як він не подолав бар'єр у 50% у парламенті, а деякі інші партії налаштовані більш антиросійськи. Тепер, коли АНК змушений ділитися владою, питання полягає в тому, чи може зміна уряду ПАР змінити її квазіпідтримуючу позицію щодо Росії й якщо так, то чи підуть за нею інші країни.

Коли увага перемикається за межі Африки, то найчастіше на триваючу війну в Газі, а не на російські військові дії в Україні. З цього питання позиція АНК трохи не збігається з думкою громадян ПАР. Опитування громадської думки в ПАР показують, що населення загалом виступає проти дій Росії в Україні. Але той факт, що війна Росії та України посідає низьке місце в списках пріоритетів виборців, дозволив уряду на чолі з АНК зайняти свою власну, більш проросійську позицію.

Читайте також: Головний прокурор МКС закликав ПАР діяти в рамках міжнародного права

"Я не впевнений, що українці або навіть американці працювали зі своїми мережами Глобального Півдня з такою ж ретельністю, як росіяни", — підкреслив професор політології Кейптаунського університету Звелету Джолобе.

Про вплив Росії на Африку пише Володимир Кравченко у статті "Навіщо Росія йде в Африку й чому це погано для України".