UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ізраїлю доводиться балансувати між Росією і Заходом — NYT

Навіть коли Ізраїль обережно підходить до Росії, відносини між ними залишаються вкрай односторонніми.

Ізраїль, хоч і сильно залежить від підтримки Сполучених Штатів, Німеччини та інших західних країн, але помітно відстав від них, коли мова йшла про відносини з Росією під час війни в Україні. Задовго до того, як 7 жовтня ХАМАС атакував Ізраїль із Сектору Гази, країна відмовила українцям у проханні надіслати зброю або застосувати широкомасштабні санкції проти Росії, включаючи припинення польотів до цієї країни, повідомляє The New York Times.

"Оскільки війна Ізраїлю з ХАМАС триває вже шостий місяць, Нетаньяху потребує доброї волі Путіна, щоб допомогти стримувати Іран, зокрема, і продовжувати завдавати ударів по іранським цілям у Сирії, намагаючись при цьому не нашкодити силам, які Росія там утримає", — пише видання.

Читайте також: Ескалація в Ізраїлі відводить війну в Україні для США та ЄС на другий план - експерт

Тому Нетаньягу постійно надає російському лідеру широку свободу дій, навіть ризикуючи викликати відторгнення у головних союзників Ізраїлю в Європі та США. Але навіть коли Ізраїль обережно підходить до Росії, відносини між ними залишаються вкрай односторонніми. 

"Ізраїль балансує на тонкому канаті", — вважає Еммануель Навон, виконавчий директор ELNET Israel, неурядової організації, яка прагне зміцнити дипломатичні зв'язки між Ізраїлем та Європою.

Читайте також: Росія викликала посла Ізраїлю на тлі критики Лаврова та близькосхідної політики

В Організації Об'єднаних Націй Росія ставить під сумнів право Ізраїлю на самооборону та неодноразово закликала до гуманітарного припинення вогню, щоб зупинити військову кампанію Ізраїлю. Росія також пропагує погляди прихильників ХАМАС в Інтернеті. Водночас Росія використовувала війну в Газі для захисту своєї війни в Україні. 

Після грудневої розмови між Нетаньягу та Путіним, яка відображає напруженість у відносинах між двома країнами, Нетаньягу заявив, що критикував Росію за підтримку Ірану, а Путін сказав, що критикував Ізраїль за гуманітарну кризу в Газі. У минулому Нетаньягу вихвалявся своїми прекрасними відносинами з Путіним і своєю здатністю вести справи з великими державами.

Читайте також: Якби Росія не вторглася в Україну, ХАМАС не напав би на Ізраїль – Мелоні

Тепер же "ці відносини стали швидше перешкодою, ніж перевагою". Поглиблення зв'язків між Росією та Іраном під час війни в Україні також викликало стурбованість ізраїльських та американських чиновників. Тегеран постачає Москві безпілотники, ракети та іншу зброю.

Аркадій Мільман, колишній посол Ізраїлю в Росії, який нині працює в Інституті досліджень національної безпеки при Тель-Авівському університеті, вважає, що Нетаньягу, схоже, ігнорує той факт, що "Ізраїль сприймається росіянами як ворог". Він вважає, що відносини між Ізраїлем і Росією лише погіршуватимуться, тому що "росіяни обрали явно антиізраїльську сторону".

Читайте також: Нетаньягу звернувся до Кремля: Очікуємо, що Росія захищатиме благополуччя усіх ізраїльтян та євреїв

Але Ізраїль навряд чи може дозволити собі розрив стосунків. Значна кількість ізраїльських громадян емігрувала з колишнього Радянського Союзу та вибудували своє життя в Ізраїлі.

І Ізраїль, як і раніше, зацікавлений у тому, щоб дбати про єврейське населення, що залишилося в Росії. Сара Файнберг, директора дослідницької програми Тель-Авівського університету з вивчення ролі Росії та Китаю на Близькому Сході переконана що, хоча антисемітизм у Росії не новий, новий антагонізм Путіна щодо Ізраїлю викликає занепокоєння. 

Чи зрозуміє нарешті Ізраїль, що Росія йому не друг? — Читайте у статті В'ячеслава Ліхачова.