На цих парламентських виборах Донбас як аеродрому електорального підскоку використовували відразу три групи еліт. Команда президента Петра Порошенко, Ігор Коломойський і колишні регіонали в "Опозиційний блок".
Всі три групи, як з'ясувалося, мають прямий або опосередкований вплив на командування добровольчих батальйонів, які впродовж усієї виборчої кампанії наполегливо намагалися "взяти під охорону комісії", рішуче відсунувши в бік місцеву міліцію. Про це в статті ZN.UA пише Євген Шибалов.
Кожний з трьох суб'єктів, як з'ясувалося, - пише журналіст - має прямий або опосередкований вплив на командування добровольчих батальйонів, які, як підтвердилося в черговий раз, підпорядковуються не тільки МВС, але і комусь ще, наприклад, своїм меценатам і покровителям.
Так, батальйон "Дніпро-1" відзначився в Костянтинівці і Красноармійську, де наполегливо намагався "взяти під охорону" окружні виборчі комісії, а потім зіткнувся з "Азовом" на ґрунті гарячої турботи про безпеку членів виборчкомів.
Той же "Дніпро-1" відзначився візитами на великі підприємства. Наприклад, бійці цього підрозділу блокували роботу шахтоуправління "Покровське" в Красноармійську, і це пов'язували з тим, що директор і співвласник підприємства Леонід Байсаров виставив свою кандидатуру в якості мажоритарника-самовисуванця по 50-му округу. Він мав величезні шанси на перемогу, однак зараз там невідомим чином лідирує екс-депутат ПР Євген Геллер, якого давним-давно регіонали у своєму колі дали прізвисько "Гаманець Партії" - за єдину його корисну функцію.
"Київ-2" відмовився виконувати наказ міністра МВС про передислокацію і залишився в Волновасі.
Як розповів у коментарі ZN.UA призначений голова Донецької ОДА Олександр Кіхтенко, протягом всієї виборчої кампанії "ми спостерігали наполегливі спроби батальйонів взяти, так би мовити, під охорону комісії".
"Спроби ці нами припинялися. Мені довелося зібрати нараду з обласним управлінням МВС і вирішувати ці питання. Я не маю прямого впливу на МВС, але, як голова ОДА, несу відповідальність за організацію виборчого процесу. В результаті ми змогли домогтися свого, і охоронялися ділянки міліцією громадської безпеки. Нам вдалося не допустити серйозних порушень. Я маю на увазі, з точки зору безпеки", - розповів ZN.UA голова Донода.
Однак це не зовсім стикується з розповідями мешканців визволених територій, зазначає журналіст. Вони не для запису стверджують зворотне: батальйони рішуче відсунули в бік місцеву міліцію.
У всіх питаннях. Аж до того, що в деяких містах комбати самовільно встановили комендантську годину і без сорому зайняли сподобалися приміщення під бази і казарми.
"Тим не менш, українські спостерігачі та експерти вже оприлюднили свої висновки. Вони, як правило, заявили про те, що порушення були, але не критичні для визнання самого факту виборів і їх результатів. Це говорить про те, що Донбас не отримав політичного представництва, здатного взяти на себе вирішення всього комплексу важких проблем регіону. З тієї простої причини, що в парламенті майже немає людей, здатних усвідомити весь масштаб трагедії і прийняти цю трагедію як особисту" - резюмує журналіст.
Більше про вибори в Донбасі читайте в статті Євгена Шибалова "Прифронтової аеродром підскоку" в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".