UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Медзакупівлі" і "Лекхім" розійшлися в думках про готовність до поставки вакцини CoronaVac

У "Лекхім" кажуть, що "Медзакупівлі" ще не підтвердили готовність отримати препарат. А "Медичні закупівлі" заявили, що навіть не отримали відповідні документи.

24 березня АТ “Лекхім” розіслала в ЗМІ листа, в якому повідомляє, що 25 березня поставить в Україну першу партію китайської вакцини CoronaVaс. У листі йдеться про те, що “Лекхім” 4 березня повідомив про свій намір поставити вакцину ДП “Медзакупівлі”. Однак, хоча відповіді про готовність її прийняти не отримав, все одне везе вакцину в Україну.

 

 

Ситуація неоднозначна.

ZN.UA поцікавилося в ДП “Медзакупівлі України” про те, якою наразі є ситуація з виконанням контракту, надіславши інформаційний запит.

Наприкінці грудня 2020 року ДП “Медзакупівлі України” було укладено контракт із ЗАТ “Лекхім” -- дистрибьютором китайської компанії Sinovac Biotech в Україні, який має ексклюзивну дистрибюторську угоду із виробником - на постачання в Україну 1,9 млн доз вакцини CoronaVac.

Поставка в Україну першої партії 700 тисяч доз вакцини, згідно з контрактом, мала відбутися протягом 30 днів після реєстрації вакцини в одній з визначених країн. 4 лютого 2021 року вакцина CoronaVac зареєстрована в Китаї. Отже, відповідно до умов договору, перша партія мала бути передана та прийнята ДП “Медзакупівлі” не пізніше 6 березня 2021 року.

При порушенні строків поставки, відповідно до пунктів 8.1., 8.7 договору, “Лекхім” має сплатити пеню у розмірі 0,1% від ціни всієї продукції за кожний день затримки. За порушення строку поставки вакцини понад 30 (тридцять) календарних днів -- додатковий  штраф у розмірі 7% від ціни продукції.

5 березня ДП «Медзакупівлі України» поінформувало ПрАТ «Лекхім» щодо порушення строку поставки вакцини і нарахування пені з 06.03.2021.   

Крім того, що “Лекхім” вже порушив передбачені умови поставки, він не надав необхідний пакет документів, зокрема сертифікат якості (аналізу) серії продукції, реєстраційне посвідчення, сертифікат походження від виробника, відомості про прекваліфікацію ВООЗ та/або реєстраційне посвідчення від компетентного органу однієї із визначених країн, пакувальний лист та документ, що підтверджує дотримання холодового ланцюга, тощо.

В договорі також закладено вимогу щодо мінімальної ефективності вакцини у 70%. Підтвердження такого рівності ефективності для CoronaVac наразі немає — тільки заяви “Лекхім” про те, що результати третьої фази клінічних досліджень показали ефективність вакцини на рівні 83,5%. На свій запит до МОЗ стосовно підтвердження відповідності даних з ефективності вакцини, ДП «Медзакупівлі України» відповідь не отримало. (З офіційною позицією ДП “Медзакупівлі” можна ознайомитись тут).

Незважаючи на непідтверджену ефективність, вакцина була зареєстрована в Україні МОЗ  9 березня 2021 року.

Крім того, як стверджує ДП “Медзакупівлі”, “Лекхім” має надати висновки про якість ввезеної вакцини, провівши лаборатрний аналіз, який може тривати до 14 днів. Такою є вимога, згідно з Постановою Кабміну № 902 від 14.09.2005 .

Незважаючи на всі, вище перераховані неузгодженості, “Лекхім” тим не менше заявляє про те, що везе вакцину в Україну. Що це може означати? Скоріше за все, “Лекхім” везе в Україну вакцину CoronaVac на рітейл, для комерційного продажу.  Щоб після надання висновків про якість вакцини і в разі відмови МОЗ від партії, сплатити пеню, повернути гроші за договором, і не витрачати зайвий час на доставку. Попит на вакцину великий. Бажаючих вакцинуватися в країні більш, ніж вакцин.

Ще на пресконференції 13 січня 2021 року голова наглядової ради “Лекхім” Валерій Печаєв заявив, що “Лекхім” отримав від Sinovac Biotech квоту на 5 млн доз вакцин для продажу в Україні у першому півріччі 2021 року. З них 1,913 млн доз планує закупити МОЗ. А 3,1 млн доз піде на рітейл.

 "До 15 лютого “Лекхім” збирає заявки від підприємств на поставку вакцин. “Лекхім” буде перевіряти замовників на дотримання холодового ланцюга. Ціна для замовників буде 504 грн за 1 дозу вакцини. Рентабельність оборудки для “Лекхіма” — 4–5%”, - додав В.Печаєв.

Ще раніше повідомлялося, що група "Лекхім" і компанія Sinovac Biotech досягли угоди в перемовинах про співробітництво у питанні дистрибуції та локалізації виробництва в Україні вакцини проти вірусу  SARS-CoV-2 строком на п’ять років.

Крім продажу вакцини CoronaVac, співробітництво передбачає організацію виробництва готових лікарських форм вакцин (в тому числі  CoronaVac) з 2022 року в Україні ("Лекхім-Харків"), а з 2025-го планується організувати повний цикл виробництва основного переліку вакцин.

На своїй сторінці у Facebook гендиректор ДП "Медзакупівлі" Арсен Жумаділов також висловився з цього приводу: "Від себе додам коротко.

- Добре, що вакцина нарешті буде завезена в Україну.

- Вакцина стане доступною для подальшої реалізації на території України після отримання висновку про якість ввезеної продукції та проходження лабораторного контролю. Орієнтовно це додатково 15 днів від митного оформлення.

- Реалізація вакцини субєктом господарювання може відбуватись як у межах виконання нашого договору про закупівлю, так і в межах інших домовленостей постачальника із замовниками, незалежно від форми власності останніх.

- Приймання нашим ДП даної продукції залежатиме від виконання Постачальником вимог, встановлених Договором. Наразі це питання відкрите.

Ще раз. У будь-якому разі інформація про завезення цієї вакцини в країну - це хороші новини".

CoronaVac – це інактивована вакцина, розроблена китайським фармацевтичним підприємством, що спеціалізується на виробництві вакцин проти гепатиту та грипу. Препарат містить у своєму складі інактивований вірус. Організм реагує на нього та виробляє імунітет. Схоже працюють вакцини проти поліомієліту, дифтерії. Вакцину Sinovac Biotech водять внутрішньом’язово. Для повноцінної імунізації необхідно отримати дві дози вакцини з інтервалом у два тижні. Препарат може зберігатися в стандартних холодильних умовах - тобто 2-8 градусів Цельсія.

Читайте також: Вакциновані люди можуть інфікуватися COVID-19, але це трапляється відносно рідко — NYT

В Україні зареєстровано три вакцини від коронавірусу - Oxford/AstraZeneca (Covishield), Pfizer/BioNTech і CoronaVac, розроблена Sinovac Biotech. На сьогоднішній день українців прищеплюють вакциною AstraZeneca (вона ж Covishield). Перші поставки вакцини Pfizer/BioNTech в Україні очікуються в квітні. 117 тисяч доз Україна повинна отримати в рамках європейського механізму COVAX - вони очікувалися в лютому, але їх відклали.

При цьому в Комітеті виборців України проаналізували обіцянки влади щодо вакцинації проти COVID-19 і виділили шість, які уряд успішно провалила.