UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЗМІ: Криміналізація контрабанди підакцизними товарами відповідає європейській практиці

Обсяги контрабанди, наприклад, сигарет, зростають постійно.

15 листопада 2021 виповниться десять років з тих пір, як в Україні декриміналізовано контрабанду. Спочатку ця ініціатива передбачала, що переведення такого роду правопорушень в розряд адміністративних полегшить притягнення контрабандистів до відповідальності, однак на практиці виявилося все навпаки - обсяги контрабанди, зокрема, сигарет, ростуть з року в рік. Тому сьогодні численні експерти апелюють до європейського досвіду, де в багатьох країнах контрабанда визнана кримінальним злочином.

Про це йдеться у публікації "Економічної правди".

В якості ілюстрації видання наводить кілька прикладів: «Понад 380 ящиків із сигаретами – такий улов одного червневого дня виявили буковинські митники там, де за документами мала бути заморожена вишня. А в березні через один з портів намагалися провезти в Україну 13 тонн сигарет з Об'єднаних Арабських Еміратів під виглядом… пластикових столів».

Це лише мала частина випадків, які вдалося зафіксувати, але навіть якщо контрабандистів і вдається викрити, в судах справи нерідко розвалюються.

Тим часом, за даними дослідницького інституту "Kantar Україна", частка нелегальних тютюнових виробів на ринку України в лютому 2021 становила 12,8% проти 5,8% в лютому 2020 року.

«Застосування кримінального покарання за загальну контрабанду є тенденцією в ЄС і відповідає директиві (ЄС) 2017/1371 Європейського парламенту та Ради ЄС щодо боротьби з шахрайством", - наводить «ЕП» слова експерта з митних реформ за програмою ЄС (EU4PFM) Вітяніса Алішаускаса.

Видання також нагадує, що 13 липня Верховна Рада прийняла за основу президентський законопроєкт №5420 про криміналізацію контрабанди, проте він, на думку експертів, ще потребує доопрацювання.

Виконавчий директор Союзу українських підприємців Катерина Глазкова вважає, що "Законопроєкт №5420 містить багато дискрецій щодо розміру порушення та покарання (від штрафу до позбавлення волі), що створює підґрунтя для зловживань та корупції в правоохоронних органах".

У той же час, за словами Алішаускаса, європейська практика показує, що в довгостроковій перспективі це має позитивний ефект, оскільки за великі обсяги контрабанди злочинці будуть ризикувати вироком, а невеликі будуть менш вигідними.

«Зрештою, застосування кримінального покарання за контрабанду спрямоване не на стягнення штрафів, а насамперед на зменшення кількості випадків контрабанди.», - підсумовує видання.